Karlovarský kraj čeká další pokuta za chyby v projektech hrazených z fondů EU

Vila Becher v Karlových Varech; zdroj: WikimediaCommons.org; autor: GalerieumeniKV.

Karlovarský kraj bude muset zřejmě uhradit další pokutu za chyby v již schválených projektech, které byly spolufinancovány z evropských fondů. Novináře o tom informoval předseda výboru regionální rady ROP Severozápad a náměstek karlovarského hejtmana Petr Navrátil (ČSSD) s tím, že se zatím jedná o neoficiální informaci, kterou regionální rada obdržela od Evropské komise.

Karlovarský kraj čeká úhrada další pokuty. Důvodem jsou pochybení v již schválených projektech, na kterých se finančně spolupodílela i Evropská unie. Podle informací, které tisku poskytl předseda výboru regionální rady ROP Severozápad a náměstek karlovarského hejtmana Petr Navrátil, se může pokuta pohybovat v rozmezí 160 až 250 milionů korun. 

Navrátil dodal, že se jedná o prostředky, které jsou nad rámcem již přijaté plošné korekce, o jejíž úhradě na začátku týdne rozhodli krajští zastupitelé (více EurActiv 20.8.2013). Tu v minulosti ROP Severozápad vyměřila Evropská komise a její přijetí bylo podmínkou pro obnovení spuštění dočasně pozastaveného programu. K němu by podle informací EurActivu mělo dojít ještě koncem tohoto měsíce. 

Jistotu o výši pokuty za chyby v konkrétních projektech ale krajští zastupitelé získají až poté, co regionální rada obdrží od Evropské komise oficiální vyjádření. Zatím se totiž podle náměstka Navrátila jedná o neoficiální zprávy. „Musíme počkat na oficiální dopis a oficiální překlad,“ uvedl. 

Pokuta se má podle jeho slov týkat dvou objektů středních škol v Sokolově (Integrovaná střední škola technická a ekonomická) a Ostrově (Centrum technického vzdělávání) a historické budovy Becherovy vily v Karlových Varech. 

V případě obou středních škol Komise požaduje zaplacení 25 % z hodnoty zakázky (každá škola stála přibližně 400 milionu korun) a u Vily Becher, jejíž rekonstrukce stála 89 milionů korun, by měl kraj zaplatit plnou výši zakázky. 

Evropská komise k vyměřené pokuty dospěla zřejmě na základě šetření Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF), který kritizoval především netransparentnost veřejných zakázek. „U Becherovy vily má být důvodem zfalšovaná reference jedné z firem, které se hlásily do výběrového řízení. To ale zadavatel nemohl zjistit,“ řekl ČTK Navrátil. 

Proti pokutě (pokud bude skutečně vyměřena) se ale může kraj odvolat. Jak připomíná ČTK, transparentnost zakázek byla předmětem šetření i českých úřadů, například Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, který ale žádná závažná pochybení neodhalil.