Kalousek: Za chyby v ROP Severozápad zodpovídají kraje

zdroj: Rada EU.

Podle ministra financí Miroslava Kalouska zodpovědnost za chybné přerozdělování dotací v Regionálním operačním programu Severozápad nese vedení Ústeckého a Karlovarského kraje. Z tohoto důvodu nebude stát hradit korekci, kterou po ROPu požaduje Evropská komise, pouze nabídl půjčku.

Plnou odpovědnost za chyby v pozastaveném ROPu Severozápad nese vedení Ústeckého a Karlovarského kraje a stejně tak i za plošnou korekci ve výši 2,5 miliard korun, kterou vyměřila Evropská komise, myslí si Ministerstvo financí vedené Miroslavem Kalouskem (TOP 09). 

Názor ministra na včerejší (21. března) tiskové konferenci po setkání s českými hejtmany potvrdil i premiér Petr Nečas. I on je přesvědčen, že plnou odpovědnost nesou hejtmani postižených krajů. 

„Není proto únosné, aby daňoví poplatníci z ostatních krajů dopláceli na chyby, nedostatky a manipulace s evropskými penězi v těchto dvou krajích,“ sdělil novinářům Ondřej Jakob, tiskový mluvčí rezortu financí. 

Nemáme na to

Stejně jako v minulosti ministr Kalousek totiž odmítl zaplatit celou korekci, krajům ale nabídl pomoc při jejím splácení – půjčku ve výši 1,5 miliardy korun. Kraje by ji splácely ze svých rozpočtů do roku 2020.

„Pokud krajská zastupitelstva na tuto vstřícnou nabídku nepřistoupí, ponesou plnou politickou odpovědnost za definitivní zastavení tohoto programu, což kromě jiného znamená nemožnost vyčerpat dalších cca 7 miliard Kč na nové projekty. Důsledky tohoto rozhodnutí by měly také dopad na současné příjemce,“ upřesnil Jakob. 

Hejtmani obou krajů ale tvrdí, že uhrazení korekce z krajských pokladen by pro ně bylo likvidační. Neměli by prý ani na základní provoz kraje. 

Předseda Výboru Regionální rady ROP Severozápad a náměstek hejtmana Karlovarského kraje Petr Navrátil (ČSSD) je přesvědčen, že k uhrazení korekce nemůže kraje nikdo donutit, protože je Evropská komise požadovala po státu a nikoliv po kraji.

„Pokud stát korekci neuhradí, vzniknou problémy hlavně žadatelům, tedy obcím a soukromníkům, to je nepříjemné, ale kraje přesto nikdo k zaplacení korekce nutit nemůže,“ řekl České televizi Navrátil. 

O tom, zda kraje korekci nakonec zaplatí, nebo ne, budou rozhodovat krajští zastupitelé. Jejich mimořádné jednání bylo svoláno na příští pondělí. Uhrazení korekce je pro ROP Severozápad naprosto klíčové, bez něj nemůže dojít k obnovení proplácení projektů, které neprobíhá od loňského roku (EurActiv 11.5.2012). 

V případě nezaplacení by regionální operační program skončil a příjemci by o dotace přišli. Nevyčerpané prostředky by byly realokovány do úspěšnějších operačních programů.  

Jasná priorita

Podle předsedy Asociace krajů ČR (AK ČR) a jihomoravského hejtmana Michala Haška, jsou regionální operační programy na realokaci (nejen z pozastaveného ROP Severozápad) připraveny.  

„Panu premiérovi jsme nabídli jednu jasně definovanou prioritu, a tou jsou opravy a rekonstrukce krajských silnic po celé České republice,“ uvedl Hašek. „Nechceme peníze zbytečně vracet do Bruselu,“ dodal. 

Hejtmani s premiérem Nečasem jednali i o korekci v ROP Severozápad. K žádnému řešení ale zatím nedospěli. „Budeme o tom ještě jednat na dalších pracovních jednáních v krátkém časovém horizontu zhruba 14 dnů,“ řekl Hašek.