Kalousek: Za chyby v ROP Severozápad může ten, kdo je zavinil. MF to není.

zdroj: Rada EU.

Rezort financí odmítl nést zodpovědnost za chyby v Regionálním operačním programu Severozápad a podle dnešního vyjádření ministra Miroslava Kalouska nemůže ani za nedostatečné kontroly v tomto programu. Ty totiž provádí teprve od 1. ledna letošního roku.

„Odpovědnost za chybu nese vždy ten, kdo ji zavinil,“ uvedl na dnešním (28. března) setkání s novináři ministr financí Miroslav Kalousek. Podle jeho slov tak za chyby v Regionálním operačním programu (ROP Severozápad) není zodpovědný jeho rezort, ale řídící orgán tohoto programu. 

Ministr reagoval na vyjádření tiskové mluvčí Evropské komise Shirin Wheelerové, která pro Český rozhlas uvedla, že k podvodům sice docházelo na krajské úrovni, ministerstvo financí však podle Komise pochybilo v tom, že manipulace neodhalilo dříve. 

Ministr Kalousek se ohradil a uvedl, že do konce loňského roku to nebyl jeho úřad, kdo měl na starosti kontroly a audity v regionálních operačních programech. „Jednalo se o systém, kdy ministerstvo financí mělo pouze metodickou roli, výkon kontroly byl plně na řídících orgánech jednotlivých operačních programů a výkon auditu byl personálně podřízen řídícímu orgánu, v případě ROP tedy fakticky hejtmanům,“ vysvětlil a dodal, že systém byl navíc schválen Evropskou komisí.

Kontroly byly nově centralizovány pod rezort financí v reakci na výtky unijních institucí, které kritizovaly nefunkčnost jejich systému (EurActiv 15.2.2012).  

„Od 1. ledna 2013 jsme převzali plnou odpovědnost za efektivní audit operačních programů. Činit však za něj odpovědným ministerstvo financí do 31. prosince 2012, je holý nesmysl,“ uvedl ministr. „V tomto období jsme neměli nejenom potřebné pravomoci, ale ani přístup k potřebným informacím,“ dodal. 

Nejsou to ztracené peníze

Spor o to, kdo nese zodpovědnost za podvody v ROP Severozápad, se mezi centrální vládou a kraji vede v souvislosti s tím, kdo uhradí přibližně 2,5 miliardovou finanční korekci. Tu ROPu za zjištěná pochybení vyměřila Evropská komise.

Zastupitelé dvojice dotčených krajů, Ústeckého a Karlovarského, se ale k její úhradě zatím nepřihlásili. Zatímco ústečtí platbu korekce zcela zamítli, karlovarští o ní stále jednají (EurActiv 27.3.2013). 

Ministerstvo financí již v minulosti odmítlo korekci hradit ze své pokladny, krajům ale nabídlo vratnou půjčku se splatností do roku 2020 (EurActiv 22.3.2013). 

„Co bude dál, záleží ryze na rozhodnutí obou krajů. Pokud jsou ochotné nést zodpovědnost a nést náklady na korekci, ministerstvo je s nimi ochotno spolupracovat,“ zopakoval dnes ministr Kalousek. „Zdůrazňuji ale, že korekce nejsou nevratně ztracené peníze. Jedná se o peníze, které se mohou překlopit do jiných projektů ve stejném kraji. Nesmí být ale samozřejmě poznamenány nekalou činností,“ upřesnil.

V případě, že se k úhradě korekce rozhodne pouze jeden ze dvou dotčených krajů, rezort financí je podle Kalouska připraven udělat maximum pro to, aby byla obnovena certifikace (proplácení) projektů jeho příjemců.