Kalousek navrhl řešení korekcí ROPů

zdroj: vláda.cz

Odstupující ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) dnes (8. července) oznámil, že jeho úřad má v rukou řešení korekcí, které blokují certifikaci některých regionálních operačních programů. Kalousek nabídl, že stát by se na úhradě korekcí mohl podílet až 1 miliardou korun.

Podle ministra financí v demisi Miroslava Kalouska (TOP 09) svírá jeho úřad v rukou návrh, který by mohl vyřešit problém s úhradou korekcí, která představuje podmínku Evropské komise pro obnovení certifikace (tj. proplácení) již schválených projektů v některých českých regionálních operačních programech. Ministr to dnes oznámil novinářům. 

I přesto, že je rezort financí i nadále přesvědčen, že korekce (tedy finanční pokuty za odhalené nedostatky v programu) by měly platit kraje, které za zjištěné nesrovnalosti nesou zodpovědnost, nabídl jim podle Kalouskových slov „návratnou finanční výpomoc“. Důvodem je fakt, že jednorázová platba korekce představuje pro krajské rozpočty velkou zátěž. 

Jak v minulosti upozorňoval například hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček, úhrada finanční korekce by mohla vážně ohrozit financování celého kraje. V případě ROP Severozápad, do něhož Ústecký kraj spolu s Karlovarským krajem spadá, se výše korekce přiblížila 2,5 miliardám korun (více EurActiv 27.3.2013). 

Kraje navíc argumentují tím, že se jejich povinnost podílet se na úhradě korekcí neopírá o žádný zákon (regionální rady, tedy řídící orgány ROPů jsou zřízeny ze zákona a kraje nejsou jejich zřizovatelem). 

„Kraje rovněž poukazují na skutečnost, že za tematické operační programy hradí korekce státní rozpočet, a proto se ptají, proč tomu tak není i u ROPů?“ sdělila EurActivu Renata Škrobálková, tisková mluvčí Úřadu Regionální rady Střední Morava. 

Jak dnes také uvedl ministr financí, na částečném zaplacení korekce ROPů by se mohl podílet přebytek, který se nachází na účtech Národního fondu (přes něj do České republiky přicházejí prostředky z fondů EU). Podle informací rezortu se jedná až o 1 miliardu korun.  

„Každá koruna navíc by ale byla neospraveditelnou diskriminací daňových poplatníků z bezproblémových krajů,“ uvedl ministr Kalousek a dodal, že o přesné výši příspěvku budou probíhat jednání s každým regionálním operačním programem zvlášť. Nabídka rezortu financí se týká ROP Severozápad, Severovýchod, Moravskoslezsko a Střední Morava. 

Podle mluvčího ministerstva financí Ondřeje Jakoba, ministr Kalousek svůj návrh doporučí i svému nástupci v úřadu. 

„Další doposud nezmiňovanou variantou řešení korekce je použít, v souladu s příslušným článkem evropské legislativy, odpočet výše korekce z celkové alokace operačního programu. Tato varianta neznamená další nároky na veřejné rozpočty a s variantou využití prostředků z účtu Národního fondu se podle našeho názoru jeví jako nejvhodnější řešení problematiky finančních korekcí v České republice,“ myslí si Škrobálková.