Junckerův investiční balíček padá s kvalitou projektů

Jean-Claude Juncker; zdroj: Evropská komise.

Úspěch nového investičního plánu pro Evropu šéfa Komise Jean-Claudea Junckera, který má rozhýbat unijní ekonomiku, bude záviset na kvalitě a smysluplnosti předložených projektů. Evropská komise v současnosti připravuje jejich seznam.

Unijní ekonomika se bez povzbuzení neobejde a investiční balíček, který minulý týden představil předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, by k tomu mohl významnou měrou přispět. I přesto je ale nový plán, který má ambice přinést do ekonomiky více než 300 miliard eur, stále zahalen řadou tajemství a u mnohých dokonce vzbuzuje obavy.

Karel Havlíček, AMSP: „Juncker míří na labutě, ty ale zatím létají nad mraky. Má však dostatek střeliva, aby něco trefil.“

Prostředky, které mají být investovány do projektů v oblasti infrastruktury, energetiky či třeba digitálních sítí, bude shromažďovat nově zřízený Evropský fond pro strategické investice (EFSI). Zatím ale není jasné, jak bude spravován. S největší pravděpodobností jej bude kontrolovat Evropská komise spolu s Evropskou investiční bankou.

Otazník se vznáší i nad konkrétními projekty, které budou z fondu, jež bude sloužit jako záruka pro získání soukromých investic, podpořeny. Evropská komise nyní dává dohromady seznam, který bude šířeji diskutován na blížící se Evropské radě v polovině měsíce.

Rozhovor s prezidentem HK ČR Vladimírem Dlouhým si můžete přečíst ZDE.

Zaslat konkrétní projekt, který musí splňovat několik kritérií (přidaná hodnota EU, socioekonomická návratnost a schopnost být zahájen do tří let), mohou všechny členské země EU. Podle zjíštění EurActivu ještě není dohodnuto, zda všechny projekty, které se na listu objeví, získají ve finále podporu.

Kvalita předložených projektů bude pro úspěch celé iniciativy naprosto klíčová. V uplynulých dnech na to upozornil třeba německý ministr hospodářství Sigmar Gabriel, který se obává, že v případě podpory nesmyslných projektů půjde o vyhozené peníze bez žádného efektu.  

Juncker míří na labutě

S tím, že úspěch Junckerova plánu padá víceméně s kvalitou podpořených projektů, souhlasí i české odbory. Míč je, obrazně řečeno, nyní na straně hřiště patřící členským zemím, říkají.

„Je dobře, že Evropská komise něco takového přijala a udělala to již na začátku svého funkčního období. Zásadní ale bude, jakým způsobem se s tím poperou členské státy včetně České republiky,“ řekl EurActivu předseda ČMKOS Josef Středula.

Dalším kamenem úrazu, s nímž se musí dopředu počítat, je rychlost spuštění iniciativy. „Bude velmi záležet na tom, jak rychle se podaří fond konstituovat a jak rychlé a efektivní realizační mechanismy se podaří vytvořit,“ myslí si prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Josef Středula, ČMKOS: „Zásadní bude, jakým způsobem se s balíčkem poperou členské státy.“

To bude mít i vliv na rozhodování soukromých investorů, o které se balíček opírá. „Při vším respektu, předseda Komise Juncker toho o celkové angažovanosti investorů ví stejně málo jako jeho kritici, proto to beru spíše jako vyjádření víry a signál pro velké podniky a finanční trhy,“ sdělil EurActivu předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků Karel Havlíček. „Juncker míří na labutě, ty ale zatím létají nad mraky. Má však dostatek střeliva, aby něco trefil,“ dodal.

Peníze tu jsou

Junckerově investičnímu plánu se začátkem týdne věnovala i česká vláda. Podle ní bude důležité, aby navrhovaný fond EFSI doplnil stávající rozpočtové nástroje EU (hlavě strukturální fondy) a nevytvářel paralelní strukturu.

Pro českou vládu je rovněž určující, jak fond naloží s prostředky, které členské státy nezvládnou z nejrůznějších důvodů do konce příštího roku vyčerpat. „Vidím to jako primární investiční stimul. A bez jakýchkoliv prostředků ´navíc´, ty peníze tady jsou,“ uvedla k tomu ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.

Autor: Lucie Bednárová/Petra Nichtburgerová