Jourová a Brabec řešili v Bruselu EIA, bezprostřední stopka dotacím prý zatím nehrozí

zdroj: ShutterStock; autor: lrafael.

Pozastavení čerpání evropských dotací především na stavební projekty České republice zatím nehrozí. V Bruselu se na tom před svátkem s Evropskou komisí dohodli ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová a ministr životního prostředí Richard Brabec. Důvodem je nedostatečné převedení směrnice o posuzování vlivu na životní prostředí (EIA), které EU Česku dlouhodobě vyčítá.

Novely českého zákona o posuzování vlivu staveb na životní prostředí (proces EIA) se Evropská komise nemůže dočkat již dlouho. Loni v dubnu proto proti České republice kvůli nedostatečné transpozici příslušné evropské směrnice do českého právního řádu dokonce zahájila řízení.  

Pokud se České republice nepodaří nový zákon schválit, může přijít o desítky miliard z evropských fondů. Převedení směrnice o EIA totiž představuje podmínku pro čerpání dotací z evropských fondů v programovém období 2014-2020.

„Pokud by nám kvůli nepřijetí novely zákona o EIA Evropská komise zastavila proplacení velkých stavebních projektů, byla by to obrovská komplikace a ztráta,“ uvedla po středečním jednání s evropským komisařem pro životní prostředí Janezem Potočníkem ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová (ANO).

Spolu s ní v Bruselu jednal i ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO), jehož rezort má přípravu nového zákona na starosti. Návrh nové legislativy se nyní nachází v mezirezortním řízení a do Poslanecké sněmovny by se měl dostat na podzim. Evropská komise požaduje, aby začal platit od 1. ledna 2015.

Jak se EurActivu podařilo zjistit, ministři se spolu s komisařem dohodli na harmonogramu, který budou nyní naplňovat. „Znamená to, že v tuto chvíli mohou dál proudit platby zejména v oblasti dopravy,“ řekl redakci první náměstek ministryně pro Národní orgán pro koordinaci Daniel Braun

Správný směr a kritika

Náměstek Braun také redakce sdělil, že Evropská komise aktuální snahy české strany hodnotí pozitivně. „Podle Komise to jde správným směrem,“ uvedl.

Oficiální reakce Evropské komise na připravovanou novelu zákona ale zatím není známa. 

Doma si ale vysloužila kritiku. Jak nedávno ve svém článku poukázal server Česká pozice, podle prvních reakcí se zdá, že novela může současný stav procesu schvalování staveb ještě více zkomplikovat.

Autor: Lucie Bednárová.