Hospodářská komora ČR prý podvodně získala peníze z evropských fondů

Prezident Hospodářské komory ČR Petr Kužel; zdroj: www.komora.cz

Evropský úřad, který hájí finanční zájmy EU, vyšetřoval českou Hospodářskou komoru kvůli podvodu. Získala prý totiž finance z fondů EU na základě falšovaných údajů. Informaci přinesl Český rozhlas, který se odvolal na důvěryhodné zdroje.

Hospodářská komora ČR údajně zfalšovala údaje, díky kterým získala projekt na kontrolu čerpání peněz z Operačního programu Podnikání a inovace. Dnes (16. ledna) o tom informoval Český rozhlas.

Podle jeho zdrojů případ prošetřoval Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF), který je obdobou českého Nejvyššího kontrolního úřadu. Výsledky svého šetření předal OLAF českým úřadům i komoře, blíže je ale nechtěl komentovat.

Jak informuje ČRo, Hospodářská komora podle vyšetřovatelů falšovala podpisy některých lidí, které uvedla jako své odborné spolupracovníky.  Použila prý i jejich falešná čestná prohlášení. Zmínění odborníci přitom netušili, že je komora do svého projektu „zařadila“.

Opravdu jsme podváděli

„Hospodářská komora zaslala odpor s tím, že žádá detailní prošetření celé záležitosti, a je připravena v dané věci poskytnout maximální součinnost,“ řekl ČRo ředitel odboru vzdělávání a projektů komory Jiří Kořínek.

Prezident komory Petr Kužel ale podle zdrojů rozhlasu přiznal, že k falšování údajů skutečně docházelo.

Vedle vyšetřování OLAFu měla Hospodářská komora problém také přímo s Evropskou komisí. Byla prý podle ní ve střetu zájmů. Kontrolovala totiž projekty, z nichž zároveň čerpali finance její členové. O tom informovala Mladá fronta Dnes.

Autor: Adéla Denková