Fondy EU: Vláda rozhodla o přesunu miliardy mezi operačními programy

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: Phaitoon.

Kabinet premiéra Petra Nečase na svém dnešním (4. července) zasedání rozhodl o převedení jedné miliardy korun z problémového operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost do OP Lidské zdroje a zaměstnanost. V případě neuspokojivého řešení ze strany ministerstva školství, které je za čerpání z rizikového programu zodpovědné, premiér nevyloučil ještě další realokaci, k níž by mohlo dojít na podzim.

„Jsme si vědomi toho, že problémy některých operačních programů jsou tak hluboké, že je nereálné počítat s tím, že by v nich byly vyčerpány finanční prostředky, které do nich byly alokovány,“ uvedl na tiskové konferenci po skončení dnešního jednání vlády premiér Petr Nečas

Z tohoto důvodu vláda přistoupila na krizové řešení a rozhodla se převést miliardu korun z rizikového operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost (OP VK), které má v gesci Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT). 

Prostředky poputují do operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost (OP LZZ), kde za jejich čerpání zodpovídá rezort práce a sociálních věcí (MPSV). Jak podotkl premiér, jedná se o přesun peněz ze stejného fondu, tedy Evropského sociálního fondu. 

Dobeš za to úplně nemůže, viníků je více 

Připomeňme, že OP VK vykazoval problémy již delší dobu (např. EurActiv 19.3.2012). Podle premiéra Nečase ale nelze veškerá pochybení házet na hlavu pouze předposlednímu ministru školství Josefu Dobešovi (nyní bezpartijní).  

„Odpovědnost nesou všichni předchozí ministři školství až do roku 2004-2005, kdy byly formovány základní obrysy operačních programů. Musím se proto zastat i bývalého minstra školství Dobeše, který tak v mnoha ohledech zdědil operační program, který šlo spravovat už jen velmi obtížně a velmi komplikovaně, “ řekl novinářům ministerský předseda. 

Další realokace na podzim? 

Premiér také nevyloučil, že po prázdninách by tento rizikový operační program mohl potkat stejný osud jako nyní. Jeho problémy jsou již tak hluboké, že vláda prý dokonce zvažuje další realokaci, jejíž výše může dosáhnout až 1,5 miliardy korun. Pokud k takovému řešení skutečně sáhne, dojde k tomu podle Nečase v září, nejpozději v říjnu. 

Jak ale premiér poznamenal, pokud ministerstvo školství, pod níž OP VK spadá, prokáže, že je schopno prostředky spolehlivě a efektivně vyčerpat, přesun se konat nebude. 

Prostředky, které má Česká republika k dispozici v OP VK (až 1,83 miliardy eur), by měly financovat projekty v oblasti zkvalitnění a modernizace systémů počátečního, terciárního a dalšího vzdělávání, jejich propojení do komplexního systému celoživotního učení a měly by vést i ke zlepšování podmínek ve výzkumu a vývoji. 

OP LZZ se zaměřuje na snižování nezaměstnanosti prostřednictvím aktivní politiky na trhu práce, profesního vzdělávání, dále na začleňování sociálně vyloučených obyvatel zpět do společnosti nebo zvyšování kvality veřejné správy.

O tom, že bude část peněz z OP VK převedena do OP LZZ, EurActivu již březnu prozradil evropský komisař pro zaměstnanost, sociální věci a začlenění László Andor.

Ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský (LIDEM) o tom hovořil na začátku tohoto měsíce (EurActiv 5.6.2012).

Kromě OP VK za rizikové operační programy tehdy označil i OP Dopravu, OP Životní prostředí, OP Výzkum a vývoj pro inovace, Integrovaný operační program a regionální operační program ROP Severozápad. Zdroje z blízkosti MMR EurActivu prozradily, že po nedávných událostech v souvislosti s kauzou bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha (ČSSD) by mezi tyto programy měl patřit i ROP Střední Čechy (EurActiv 15.5.2012).