Fondy EU v budoucí koalici nezapadnou

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: m_bartosch.

Evropské fondy budou ve vznikající koalici mezi ČSSD, ANO a KDU-ČSL hrát podle všeho důležitou roli. V textu koaliční dohody jim trojice politických seskupení, jejichž zástupci zřejmě usednou do ministerských křesel, věnuje větší prostor než problematice samotné EU.

V současném unijním rozpočtovém období (2007-2013) může Česká republika z evropských kohezních a strukturálních fondů vyčerpat až 26,7 miliard eur. Vzhledem k tomu, že již dnes je téměř jisté, že se jí celý obnos do konce období využít nepodaří, diskusí o přínosech evropských fondů bude přibývat. 

Blížící se konec současného programového období proto odráží i dohoda pravděpodobné budoucí koalice, kterou mezi sebou hodlá uzavřít vítěz nedávných voleb do Poslanecké sněmovny ČSSD s hnutím podnikatele Andreje Babiše ANO a KDU-ČSL. 

„Maximální možné vyčerpání prostředků programového období EU 2007-2013 považujeme za jeden ze zásadních faktorů nastartování rozvoje České republiky a stabilizace státního rozpočtu, proto této problematice budeme věnovat maximální pozornost,“ píše se v poslední verzi textu, kterou budou lídři budoucí koalice dolaďovat dnes. Podpis dokumentu bude následovat. 

Kvůli problémům s nedočerpáním alokace by podle koaliční dohody měly vzniknout i expertní krizové ad hoc týmy. Důraz bude kladen i na projednávání případných korekcí s Evropskou komisí, které vznikají v případě odhalených pochybení při čerpání. 

Budeme se podílet na jednání s Komisí 

Jak již EurActiv dříve informoval, s koncem aktuálního rozpočtového období jdou ruku v ruce přípravy na období příští. To by mělo odstartovat příští rok v lednu. 

Vznikající koalice se proto chce podílet na dokončení jednání s Evropskou komisí, která (zatím neformálně) probíhají již několik měsíců. Jak se v minulých dnech podařilo redakci zjistit, i přesto, že se České republice ve srovnání s ostatními členskými státy při přípravě tzv. Dohody o partnerství, tedy strategického dokumentu pro čerpání v příští „sedmiletce“, daří, dokument nebude podepsán dříve než v létě příštího roku. 

„Čerpání v novém programovém období bude strategicky řízeno a bude zaměřeno na naplňování strategie rozvoje České republiky,“ uvádí text koaliční dohody. Budoucí koalice pak slibuje, že v jednání s Evropskou komisí bude respektovat již předjednané podmínky. Důvodem jsou obavy z velkého zpoždění ve spuštění čerpání. 

Odpovědnost za fondy 

Koaliční dohoda se věnuje i budoucí implementační struktuře evropských fondů v České republice. Ta musí být především co nejjednodušší a musí být na první pohled jasné, kdo za co zodpovídá. Neméně důležitou je efektivní kontrola a audit. 

V souvislosti s obsazením rezortu ministra pro místní rozvoj, který má čerpání z evropských fondů a přípravu na příští programové období ve své gesci, se v rámci vznikající koalice často spekuluje o místopředsedkyni hnutí ANO Věře Jourové

Ta v předvolebním rozhovoru pro EurActiv uvedla, že její hnutí bude při případném řízení fondů EU usilovat o co největší centralizaci. „Jsme totiž přesvědčeni, že za oblast financování z evropských fondů má být vůči Bruselu odpovědný pouze jeden subjekt,“ řekla. 

Současný systém, kdy peníze pomáhají rozdělovat kraje, proto považuje „za cestu do pekel“.  

„Ať krajští politici rozhodují o strategii, co by měly evropské prostředky podporovat, ale ať se nepletou do systému podávání, hodnocení a vyplácení projektů. To by měl dělat jeden orgán, který má dostatečnou personální a odbornou kapacitu,“ vysvětlila.