Evropská komise: podpora lanovky na Sněžku neporušuje hospodářskou soutěž

Sněžka, zdroj: WikimediaCommons.org; autor: Honza Groh

Pec pod Sněžkou, vlastník a hlavní akcionář provozovatele lanové dráhy na Sněžku, si může oddechnout. Státní dotace ve výši 10 milionů eur na rekonstrukci lanovky není státní podporou ve smyslu pravidel Evropské unie a nenarušuje hospodářskou soutěž, rozhodl Brusel.

Evropská komise ve své zprávě uznala jedinečnost lanovky jako hlavní přístupové a zásobovací cesty na Sněžku a její šetrnou povahu k okolnímu prostředí.

„Vzhledem k omezením uloženým správami národních parků je z hospodářských, právních a ekologických důvodů vyloučeno, že by na české nebo na polské straně hory mohla být nově vybudována a provozována lanová dráha nebo jiný dopravní prostředek na její vrchol. Služba, kterou lanová dráha poskytuje, tudíž není předmětem hospodářské soutěže ani obchodu mezi členskými státy. Proto předmětná dotace poskytnutá státem nepodléhá kontrole státní podpory ze strany EU,“ zdůvodnila doslova své rozhodnutí Komise.

„Očekávali jsme kladné rozhodnutí. Přišlo sice za pět minut dvanáct, nicméně díky pozdržení vyhlášení výzev nám to nezpůsobilo žádné větší problémy,“ řekl pro EurActiv.cz starosta Pece pod Sněžkou Alan Tomášek.

Padla tak další ale nikoli poslední překážka pro potřebné financování rekonstrukce. Dotaci totiž v září pozastavila Regionální rada Severovýchod, odpovědná za dotace v Libereckém, Královéhradeckém a Pardubickém kraji, a to na základě vládního úsporného návrhu z poloviny srpna, který počítal se zastavením spolufinancování všech sedmi regionálních operačních programů (EurActiv 24.8.2010).

Výbor regionální rady, kterému šéfuje pardubický hejtman Radko Martínek (ČSSD), měl v září schvalovat více jak 100 projektů v hodnotě přesahující tři miliardy korun. Nyní musí ale počkat, až vláda schválí návrh státního rozpočtu na příští rok. A počkat musí i Pec pod Sněžkou, která si projekt za 330 milionů bez státního spolufinancování ve výši 7,5 % nemůže dovolit. 

Projekt nové lanovky se plánuje téměř dvacet let. V současnosti má lanovka již stavební povolení, rekonstrukci brzdí ale nedostatek financí. V případě schválení dotací z evropských fondů se počítá se zahájením rekonstrukce na jaře příštího roku. „Pokud by všechno dobře dopadlo tak, že bychom mohli začít na jaře příštího roku, stávající lanovka by jezdila určitě do konce srpna 2011, v roce 2012 by Sněžka byla bez lanovky, na jaře 2013 by se rozjelalanovka nová,“ upřesnil v srpnu tohoto roku pro ČRO 1 náčelník lanové dráhy Jiří Martinec.

Nová lanovka by měla vést ve stejné trase jako současná, jen spodní stanice se přesune blíž k Peci pod Sněžkou. Dřevěné sedačky nahradí čtyřkabinka.