Europoslanec Mynář: Čerpání fondů EU je nyní efektivnější

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: razvan ionut.

Podle českého europoslance Vojtěcha Mynáře (ČSSD), který se jako jediný Čech účastnil kontrolní mise Evropského parlamentu v České republice, se systém čerpání prostředků z evropských fondů v poslední době zlepšil a je efektivnější. Zbytek delegace ale přesto upozorňuje na problémy s korupcí a zdůrazňuje potřebu lépe informovat veřejnost o nakládání s evropskými prostředky.

Český europoslanec Vojtěch Mynář, který v tomto týdnu spolu s dalšími kolegy z Výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu, zavítal do České republiky, aby se zde zajímal o zkušenosti s využíváním unijních prostředků, je přesvědčen, že se čerpání v ČR v poslední době zlepšilo. 

„Oproti poslednímu projednávání situace se podařilo spoustu věcí zlepšit. Došlo k výměně zkušeností z kontrolní činnosti a byl oceněn i posun v naplňování Akčního plánu,“ řekl Mynář novinářům.

„Klíčová je nezávislost auditorů, kterou se podařilo zajistit převedením pod Ministerstvo financí. Zlepšila se i komunikace s českými justičními a vyšetřovacími orgány. Zároveň vítám, že při hodnocení dopadl nejlépe Moravskoslezský kraj, na jehož rozvoj byla čerpána největší část evropských prostředků,“ dodal.

Podvody a korupce 

Ne všichni členové delegace ale byli takto spokojeni. Německá europoslankyně Ingeborg Grässleové je například přesvědčená, že nastavení evropských fondů v Česku otevřelo cestu podvodům a korupci. 

Delegace europoslanců zamířila do Česka, aby zde prozkoumala současnou situaci v evropských fondech. Česká republika totiž byla v minulosti kritizována za chyby v nastavení implementační struktury a z tohoto důvodu jí byl ze strany Evropské komise dočasně zmražen přísun prostředků z unijních fondů.

„Podnětem k výjezdu byla vysoká míra chybovosti při čerpání fondů EU v roce 2011, kterou potvrdily i zprávy Evropského účetního dvora a Evropské komise,“ uvedl Mynář. 

Podle jeho slov se pětičlenná delegace v České republice sešla se zástupci několika ministerských rezortů, Nejvyššího kontrolního úřadu, problematického Regionálního operačního programu Severozápad a také s poslanci a senátory.

Lépe informujte

Delegace v čele s německým sociálně-demokratickým europoslanecem Jensem Geierem Česku navrhla, aby čeští politici zřídili parlamentní výbor, který by si posvítil na podvody s dotacemi.

„Po setkání s českými poslanci doporučila delegace zorganizovat společné setkání v Bruselu za účelem výměny zkušeností, neboť vyšlo najevo, že kontrolní výbor české Poslanecké sněmovny nemá dostatečné kompetence v kontrole českého státního rozpočtu ani při čerpání evropských fondů,“ přiblížil novinářům další návrhy delegace na zlepšení český europoslanec Mynář.

Europoslanci, kteří v Česku strávili dva dny, jsou navíc přesvědčeni, že česká veřejnost a stejně tak evropští daňoví poplatníci by měli být lépe informováni o hospodaření s evropskými penězi.

Autor: Lucie Bednárová.