Europoslanci zamítli delší lhůtu na dočerpání peněz z fondů EU

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: David Castillo Dominici.

Europoslanci sdružení ve výboru pro regionální rozvoj dnes (24. září) smetli ze stolu návrh na prodloužení doby na dočerpání národní alokace z evropských fondů o jeden rok. Výjimka se bude týkat pouze Slovenska a Rumunska, které si ji vyjednaly již dříve. Novináře o tom informoval zpravodaj návrhu a český europoslanec Oldřich Vlasák (ECR).

Evropský parlament, přesněji jeho výbor pro regionální rozvoj, dnes vystavil stopku návrhu na rozvolnění pravidla n+3/n+2 pro letošní rok. Členské státy, s výjimkou Slovenska a Rumunska, tak mohou zapomenout na prodlouženou dobu na dočerpání prostředků v evropských fondech.  

„Před prázdninami se mi podařilo získat zpravodajství k dané legislativě. Tím se České republice otevřel prostor pro jednání i v parlamentu. Již od počátku však bylo jasné, že to nebude lehké, protože uzavřený obchod z Rady nechtěl nikdo ohrozit,“ sdělil po dnešním hlasování ve výboru český europoslanec a místopředseda Evropského parlamentu Oldřich Vlasák (ODS; ECR). 

V původním návrhu na rozvolnění zmiňovaného pravidla se totiž počítalo pouze se Slovenskem a Rumunskem. Vlasákova iniciativa ale měla zahrnovat i další státy, kterým se podobně jako České republice z nejrůznějších důvodů nedaří úspěšně čerpat evropské peníze (EurActiv 5.9.2013). 

„Velmi zjednodušeně řečeno členské státy mají jen omezený počet let na to, dokdy musí peníze z fondů na daný rok buď přímo zaplatit realizátorům projektů, nebo o ně požádat Evropskou komisi,“ vysvětluje Vlasák. Jde o tzv. pravidlo závazkování, které slouží k urychlení čerpání. „Rozhodující je přitom doba, po kterou může stát u Komise závazky uplatňovat,“ doplňuje český europoslanec. 

Nepomohl ani Zeman

Klíčové hlasování se podle europoslance Vlasáka nepodařilo zvrátit ve prospěch jeho návrhu ani přesto, že jej minulý týden při své oficiální návštěvě  Bruselu podpořil prezident Miloš Zeman (EurActiv 19.9.2013). „Z kuloárů šly informace, že ho představitelé unijních institucí s požadavkem nevyhodili,“ řekl Vlasák novinářům. 

Nepomohlo prý ani kladné stanovisko přijaté europarlamentním výborem pro rozpočet. 

Při dnešním hlasování se podle Vlasáka ukázalo, že „neexistuje nic jako evropský zájem nebo evropská solidarita“. Poslanci prý hlasovali především na základě toho, zda návrh vyhovuje jejich domovskému státu či nikoliv.  

„Zatímco ODS se podařilo přesvědčit britské konzervativce i polské kolegy, takže jsme prodloužení společně jako frakce podpořili, ostatní čeští kolegové takto úspěšní nebyli,“ uvedl. „Zatímco zástupy Slováků a Rumunů se za své peníze bili jako o život, za Českou republiku jsem byl na bojišti sám, jen s logistickou podporu ministerstva pro místní rozvoj,“ postěžoval si také Vlasák. 

Delší doba není vůbec špatná

Poprvé se zmiňované pravidlo objevilo v programovém období 2000-2006 (v případě Česka se hovoří o tzv. zkráceném programovém období, protože trvalo pouze dva roky, tj. od vstupu země do EU) a říkalo, že státy mají na vyčerpání alokace pro daný rok dvouletou lhůtu.  

V období 2007-2013 se pravidlo v případě nových členských zemí (a Řecka a Portugalska) prodloužilo o jeden rok (n+3), avšak s tím, že bylo uplatňováno pouze v letech 2007-2010. Od roku 2010 pak pro všechny státy platí pravidlo n+2. 

„Od roku 2014 se země EU dohodly, že delší doba na přípravu projektů není vůbec špatná a že všichni budou moci využívat prodloužené pravidlo n+3. V nové legislativě pro roky 2014-2020 je toto pravidlo již zakotveno,“ dodává Vlasák.  

Podle jeho slov delší pravidlo znamená především více na času na přípravu projektů, jejich zpracování a úspěšné dotažení do konce. „Je to také o větším soustředění se na jejich obsah a ne na jejich rychlé utracení“. 

České republice i přesto zbývají jiné možnosti, jak předpovídanou ztrátu evropských peněz, která jí reálně hrozí, zmírnit. Jednou z variant jsou i tzv. realokace, a to jak v rámci jednotlivých operačních programů, tak mezi programy samotnými (více EurActiv 20.9.2013 a EurActiv 10.9.2013).