Kontrola dotací EU: ČR musí vyšetřit podvody

zdroj: Shutterstock; autor: Andrey Popov.

V České republice by měl vzniknout parlamentní výbor, který by prošetřil případy korupce spojené s některými projekty spolufinancovanými z evropských fondů. Dnes to uvedla německá europoslankyně a členka delegace Evropského parlamentu, která se v Praze zajímá o současné čerpání prostředků z evropských fondů.

Pětičlenná delegace z Evropského parlamentu, kterou vede Jens Geier z Německa, se v České republice již druhý den zajímá o čerpání prostředků z evropských fondů.

Jak již EurActiv dříve informoval, podnětem příjezdu europoslanců z výboru pro kontrolu rozpočtu EU jsou chyby v čerpání. Podle českého europoslance Vojtěcha Mynáře (ČSSD), který je členem delegace, se kontrola zaměřila i na jednotlivé kontroverzní projekty, u nichž se v minulosti vyskytlo pochybení. 

Podle informací rezortu pro místní rozvoj se jednalo o projekty z oblasti dopravy nebo životního prostředí. 

Podvody s dotacemi

Podle členky delegace a německé europoslankyně Ingeborg Grässleové je nutné, aby čeští politici zřídili parlamentní výbor, který vyšetřil podvody s dotacemi.  

„Členkou výboru jsem už deset let a už jsem zažila spoustu kontrol. Vůbec poprvé mám ale dojem, že v tomto systému bylo možné v obrovském objemu podvádět. Auditoři, kteří měli projekty kontrolovat, je navíc vůbec nekontrolovali,“ uvedla Grässleová s tím, že čeští poslanci a senátoři by měli zjistit, kdo z nastaveného systému nejvíce profitoval.

Šéf europoslanecké delegace Jens Geier je přesvědčen, že v České republice docházelo k „politickému výběru projektů“. „Víme o situacích, ve kterých docházelo ke korupci,“ řekl a dodal, že takové případy se odehrávaly především v regionech. 

„Česká republika tak bohužel přišla o velké množství peněz. Jde o více než 0,5 miliardy eur (v přepočtu 13,75 miliardy korun), a to nehovořím o dodatečných opravách v oblasti dopravy a životního prostředí,“ dodal Geier. 

Britský europoslanec Derek Vaughan ale zdůraznil, že delegace z Česka odjíždí s lepším pocitem, než když sem přijížděla. Podle jeho slov došlo k určitým zlepšením zejména v případě nastavení auditního systému, který byl centralizován pod ministerstvo financí.

Výsledkem kontroly by měla být podle dalšího člena delegace a nizozemského europoslance Jana Muldera zpráva, která má sice pouze doporučující charakter, ale na jejím základě mohou do země zamířit další kontroly. Příští týden by ji měl projednat výbor pro rozpočtovou kontrolu EU. 

Česku bylo v minulosti kvůli nedostatkům odhaleným v auditech Bruselu pozastaveno proplácení již schválených projektů. Unijním institucím se nelíbilo nastavení kontrolního a auditního systému a nestabilní ministerská personální politika na klíčových postech souvisejících s čerpáním. Vláda proto přijala krizová opatření, kterým se snažila nedostatky napravit. 

S Evropským parlamentem o chybách jednal v listopadu roku 2012 již tehdejší náměstek ministra financí Miroslav Matej. Ve výroční zprávě z listopadu 2013 Evropský účetní dvůr uvedl, že k žádnému výrazněnému zlepšení nedošlo. Situace vedla k finančním korekcím ve výši 130 milionů eur.

Autor: Lucie Bednárová.