Europoslanci budou řešit střet zájmů ministra Babiše

Andrej Babiš

Chyby v projektech, možný střet zájmů českého ministra financí Andreje Babiše nebo snaha nechat si proplatit náklady, které nelze uznat. Výbor Evropského parlamentu, který má na starosti kontrolu rozpočtu EU, se bude dnes věnovat českým potížím při čerpání prostředků z evropských fondů. Na stole má zprávu mise, která letos v březnu kontrolovala stav eurodotací v České republice.

Ovlivňování veřejných zakázek, neuznatelné náklady či možný střet zájmů současného šéfa rezortu financí Andreje Babiše. To jsou hlavní pochybení, kterých se měla v minulosti dopustit Česká republika. Upozorňuje na to právně nezávazná zprávadvoudenní kontrolní mise, kterou letos na jaře podnikla pětičlenná skupina europoslanců pod vedením Jense Geiera (S&D) z Německa. 

Dnes by ji na svém zasedání měl probírat europoslanecký výbor pro rozpočtovou kontrolu (CONT). 

Ministr a střet zájmů? 

Europoslanci na konci března do Česka zamířili kvůli vysoké chybovosti v projektech z roku 2011, kterou potvrdily i zprávy Evropského účetního dvora a Evropské komise. Česká republika byla v minulosti za chyby spojené s čerpáním evropských dotací opakovaně kritizována unijními institucemi. Brusel jí vyčítal chybné nastavení kontrolního a auditního systému a také příliš časté personální výměny na klíčových pozicích na úřadech, které jsou důležité pro čerpání. Vláda proto přijala sadu opatření, kterými se snažila nedostatky odstranit. 

Europoslanci navíc poukazovali na možný vážný střet zájmů, kterých se měl dopustit současný ministr financí Andrej Babiš (ANO). Německá europoslankyně Ingeborg Grässleová (EPP) na jaře upozornila, že pokud Babiš situaci nevyřeší, Česku se ztíží spolupráce s EU. 

Grässlová po českém ministru financí požadovala, aby podíly ve firmách, které by mohly střet zájmů způsobovat, prodal. Německá europoslankyně tehdy uvedla, že podle jejích informací Babišovy společnosti dostaly 2,6 milionu eur z evropských fondů.  

„České úřady nepředložily žádný důkaz, že se ministr financí zřekl svých obchodních aktivit v subjektech, které využívaly prostředky z evropských fondů,“ uvádějí nyní závěry zprávy. 

Babiš se již na jaře proti slovům Grässleové ohradil a uvedl, že v jeho případě k žádnému střetu zájmů nedochází, a svého majetku se odmítl vzdát. 

Šéf europsolanecké mise Geier zdůraznil, že se jednalo o osobní názor poslankyně. Dodal, že výbor Evropského parlamentu nemůže ze své pozice něco takového nařizovat. Může pouze doporučovat. 

Posun po služebním zákonu

Ač zpráva postrádá právní závaznost, podle tehdejšího europoslance Vojtěcha Mynáře (ČSSD), který se mise také zúčastnil, není nevýznamná. Na jejím základě mohou být například naplánovány další kontroly.  

Zpráva rovněž přichází s doporučeními, jak zlepšit implementační systém v období 2014-2020 a předcházet chybám v kontrole a auditu. Najdeme mezi nimi elektronizaci celého systému, nezávislost auditního orgánu a strategii pro práci s lidskými zdroji. 

Výbor očekává, že ke zlepšení situace dojde poté, co země přijme služební zákon. 

Autor: Lucie Bednárová.