EU vyslala do vesmíru druhou testovací družici pro Galileo

V noci ze soboty na neděli odstartovala z kazašského kosmodromu Bajkonur ruská raketa Sojuz, která s sebou do vesmíru vynesla druhou testovací družici evropského satelitního navigačního systému. Družice Giove-B má ve vesmíru ověřit technologie, jichž bude v budoucnu využívat síť 30 satelitů systému Galileo.

Projekt satelitního navigačního systému Galileo měl být podle původních plánů z roku 2002 dokončen do roku 2010. Kvůli sporům mezi jednotlivými členy mezinárodního konsorcia ohledně způsobu jeho realizace ale došlo k zpožděním ohrožujícím existenci celého projektu.

Rada ministrů EU se počátkem dubna 2008 shodla na novém právním rámci realizace systému Galileo a minulý týden ve středu s novými pravidly vyjádřili svůj souhlas také poslanci Evropského parlamentu. Satelitní systém, na jehož budování se vedle Evropské unie podílí také Spojené státy, Čína, Izrael, Ukrajina, Maroko, Indie a Jižní Korea, má být podle nového plánu uveden do provozu do roku 2013.

Galileo má být evropskou alternativou k americkému navigačnímu systému GPS. Na na rozdíl od něj ale není armádním, nýbrž civilním projektem. EU si od systému slibuje, že navigační služby, které bude poskytovat, budou rychlejší a přesnější, než je tomu u konkurenčního systému GPS. Galileo by měl poskytovat informace o poloze s přesností do jednoho metru, zatímco systém GPS dokáže určit polohu s přesností několika metrů.

V neděli 27. dubna v 0:16 SELČ odstartovala z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu ruská raketa Sojuz, která do vesmíru vynesla testovací družici Giove-B. Družice se po čtyřech hodinách letu dostala na svou oběžnou dráhu, kde se oddělila od rakety Sojuz a úspěšně se jí podařilo nastavit všechny solární panely.

Nová družice Giove-B nahradí první sondu Giove-A z roku 2005, jejíž životnost je nyní u konce. Součástí nové družice jsou i atomové hodiny – nejpřesnější hodiny, které byly kdy zkonstruovány, ale dosud nebyly použity ve vesmíru. Časová přesnost je pro určování polohy mimořádně důležitá, neboť určení polohy je založeno na výpočtu doby, která uplyne mezi vysláním a přijetím signálu.

Satelit Giove-B má za úkol otestovat jednak fungování atomových hodin na oběžné dráze, jednak vysílání signálů v rámci celého frekvenčního spektra, které Galileo bude využívat v rámci svých navigačních služeb.

Pokud budou všechny technologie použité v družici Giove-B fungovat podle předpokladů, budou jí v roce 2010 následovat do vesmíru první čtyři z třiceti družic, které mají do roku 2013 vytvořit systém Galileo.