ČR by z EU měla získat 15,9 milionů eur na pomoc po povodních

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: Maggie Smith.

Před čtyřmi měsíci zasáhly střední Evropu rozsáhlé povodně, které způsobily závažné škody i oběti na životech. Evropská komise dnes představila návrh, díky kterému by Česká republika společně s Německem a Rakouskem měly získat z Fondu solidarity finanční prostředky na likvidaci škod způsobených touto přírodní katastrofou. Česko by mělo získat necelých 16 milionů eur.

Evropská komise dnes (3. října) představila návrh, díky kterému by Česká republika společně s Rakouskem a Německem měla získat finanční prostředky na likvidaci škod způsobených květnovými povodněmi.

Nejvíce peněz, konkrétně 360 milionů eur, by mělo získat Německo. Škody v Česku a Rakousku sice nedosáhly takové výše, nicméně obě země využily ustanovení o škodách, související se stejnou a finančně větší katastrofou v bezprostředně sousedící zemi Unie, tedy právě Německu (EurActiv 9.8.2013).

Pokud tuto podporu schválí Evropský parlament a Rada, získá Česko z Fondu solidarity 15,9 milionů eur, Rakousko pak o necelých 6 milionů více. Prostředky by měly putovat především na obnovu základní infrastruktury a služeb. Finance z tohoto fondu by navíc mělo obdržet i Rumunsko, které se muselo v létě 2012 vypořádávat se suchem a lesními požáry.

„Toto rozhodnutí ukazuje, jak může Evropská unie pomoci svým zemím a regionům zasaženým přírodními katastrofami postavit se zase na vlastní nohy. Evropský fond solidarity je tu od toho, aby tyto země podpořil v momentě, kdy to nejvíce potřebují, aby obnovily svou ekonomickou stabilitu po přírodních katastrofách,“ uvedl eurokomisař pro regionální politiku, Johannes Hahn.

V době povodní se ozývaly z úst některých europoslanců názory, že peníze do postižených zemí doputují nejdříve rok po zmíněné přírodní katastrofě (EurActiv 4.6.2013). Podle komisaře Janusze Lewandowského, který odpovídá za finanční plánování a rozpočet, udělá Komise vše pro to, aby členské státy a Evropský parlament návrh schválily co nejrychleji.

„V červenci jsem lidem v oblastech postižených povodněmi slíbil, že pomoc z rozpočtu EU jim bude poskytnuta co nejrychleji a nejúčinnějším způsobem. Dnes EU slib plní,“ uvedl Lewandowski.