EU chce dát samosprávám větší volnost u veřejných zakázek

Zdroj: WikimediaCommons.org, autor: "cs:ŠJů".

Brusel chce omezit byrokracii u veřejných zakázek, ale zároveň posílit dohled ze strany Evropské komise. Vyplývá to z dvojice návrhů, kterou evropská exekutiva zveřejnila v úterý 20. prosince.

Pravidla pro výběrová řízení u zakázek většího rozsahu se mají zjednodušit a samosprávy mají dostat větší prostor pro vyjednávání s dodavateli. Uvolnění má být ale doprovázeno přísnějšími podmínkami a větším dohledem.

Komise dále počítá s úpravou pravidel hospodářské soutěže, díky níž budou moci samosprávy snáze dotovat služby obecného hospodářského zájmu, mezi něž patří například veřejná doprava, dodávky vody nebo poskytování širokopásmového připojení k internetu.

Změny mají pomoci malým dodavatelům

Úprava v pravidlech u veřejných zakázek, která tento týden ohlásil komisař pro vnitřní trh Michel Barnier, má omezit papírování, a výrazně tak zjednodušit proces uzavírání smluv.

Navrhovaná opatření mají pomoci hlavně malým firmám – samosprávy by je podle nových pravidel nesměly vyloučit z výběrových řízení pro jejich velikost, jak se prý často děje. Za poskytnuté služby jim navíc budou muset zaplatit rychleji.

Novými pravidly chce Komise samosprávy motivovat k uzavírání smluv s ekologičtějšími dodavateli a s dodavateli, kteří své služby poskytují inovativním způsobem. Chce je přimět k tomu, aby jasně označovaly „zelené“ dodavatele a uzavíraly s firmami dlouhodobé kontrakty a pomohly jim tak s rozvojem inovativních produktů.

Komise větří nepravosti

Někteří ale namítají, že uvolnění pravidel vytváří prostor pro korupci. Aby tyto obavy rozptýlila, navrhuje Komise zpřísnění dohledu.

Členské státy budou podle nové normy muset určit nezávislý orgán, který bude na výběrová řízení dohlížet. Samosprávy jej o výběrových řízeních budou muset informovat a vysvětlovat mu podmínky uzavíraných kontraktů.

U dlouhodobých kontraktů se má navíc hlídat jejich efektivita, kdy budou dodavatelé muset plnit předem dané cíle. Evropské komisi by tato změna umožnila dohlédnout na neefektivní dodavatele, jako jsou například firmy, které na jihu Itálie zajišťují sběr komunálního odpadu (EurActiv 7.5.2008).

Úprav mají doznat také pravidla pro poskytování veřejné podpory u služeb obecného hospodářského zájmu. Dokument, který má umožnit samosprávám udílet dotace dodavatelům služeb se sociálním rozměrem, jako jsou dodávky vody, energií, zdravotní péče nebo sociální služby, představil v úterý komisař pro hospodářskou soutěž Joaquín Almunia.

Podle současné legislativy mají samosprávy takto volnou ruku pouze u poskytování dotací na zajišťování sociálního bydlení.

Zvyšuje se navíc maximální výše veřejné podpory, kterou poskytovatel může získat. Zatímco podle dosud platných pravidel mohl dodavatel získat nejvýše 200.000 eur během tří let, pro služby v obecném hospodářském zájmu se tato částka nyní zvyšuje na 500.000 eur.

Větší volnost při udílení podpory má být ale vykompenzována zpřísněním dohledu. Na všechny podobné zakázky nyní bude muset proběhnout otevřené a transparentní výběrové řízení.