Další úspěch: Třetí velký projekt dostal od Komise zelenou

zdroj: FreeDigitalPhotos.net.

Evropská komise posvětila další, v pořadí již třetí, velký projekt v rámci Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace (OP VaVpI). Po superlaseru ELI a středoevropském technologickém institutu CEITEC je to tentokrát Mezinárodní centrum klinického výzkumu, které do roku 2013 vyroste v Brně. Z evropských fondů získá téměř 2,4 miliardy korun.

V roce 2013 vyroste v Brně nové Mezinárodní centrum klinického výzkumu (FNUSA-ICRC). Projekt, který podalo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, si totiž získal podporu Evropské komise. Na výstavbu, která započala již v roce 2001, tak z evropské pokladny poputuje téměř 2,4 miliardy korun.

„Schválení ICRC je už třetím ´zásahem´ v terči velkých projektů z OP VaVpI, což jenom potvrzuje mnou několikrát vyřčené teze o výrazném zlepšení čerpání tohoto operačního programu,“ řekl ministr školství Josef Dobeš

Nedávno totiž Komise schválila další projekty – výstavbu superlaseru ELI v Dolních Břežanech a středoevropského technologického institutu CEITEC v Brně (EurActiv 2.6.2011). 

„Ze šesti velkých projektů, které jsou vlajkovými loděmi flotily OP VaVpI, je tímto schválena polovina, přičemž další velké projekty jsou na nejlepší cestě je následovat během několika týdnů až měsíců,“ doplnil Jakub Hodinář, první tajemník ministra zodpovědný za evropské záležitosti.  

Jedná se o projekt jaderného výzkumu SUSEN, výstavbu superpočítačového centra IT4I a biomedicínckého centra BIOCEV. Všech šest projektů je v celkové hodnotě 21 miliard korun. 

Výzkum i lékařská péče 

Nejnověji schválené FNUSA-ICRC, které už nyní představuje nedílnou součást brněnské Fakultní nemocnice u sv. Anny, bude fungovat především jako vědecké a výzkumné pracoviště. Bude vytvářet zázemí pro vědce, kteří budou hledat léky na nejzávažnější civilizační choroby, jako jsou kardiovaskulární a neurologická onemocnění. 

Předmětem výzkumu ve flexibilních laboratořích, v nichž budou spolupracovat mezinárodní týmy odborníků, tak budou například pokročilé formy srdečního selhání, cévní mozkové příhody nebo roztroušené sklerózy.

Kromě toho se plánuje, že centrum bude fungovat i jako veřejné centrum lékařské péče. Klinika proto uzavřela dlouhodobá partnerství se zahraničními institucemi, například s americkou Mayo Clinic, špičkovými českými výzkumnými pracovišti (např. Akademie věd nebo Nemocnice Na Homolce) a také se společnostmi z průmyslového sektoru.