ČR začne do dvou týdnů čerpat peníze na likvidaci povodňových škod

zdroj: WikimediaCommons.org; autor: Juandev

Česká republika by měla do dvou týdnů začít čerpat peníze z Fondu solidarity EU. Necelých 16 milionů eur (zhruba 412 milionů korun) bude sloužit na likvidaci škod způsobených červnovými povodněmi. Svým podpisem to včera stvrdil ministr financí Andrej Babiš.

Tři čtvrtě roku po červnových povodních, které si kromě miliardových škod vyžádaly také 15 lidských životů, by měla Česká republika získat prostředky na likvidaci jejích následků z evropského Fondu solidarity.

Ministr financí Andrej Babiš totiž včera (13. března) podepsal se zástupci Evropské komise dohodu, která čerpání 15,9 milionů eur, tedy zhruba 412 milion korun, umožňuje.

Česká republika poslala žádost do Bruselu na začátku srpna.

Pomoc i Německu a Rakousku

Fond solidarity EU byl zřízen, aby finančně podpořil členské a přistupující země po závažných přírodních katastrofách. Funguje mimo rozpočet EU, peníze pro postižené státy putují přímo od jednotlivých členských zemí.

Aby mohla Česká republika čerpat peníze z tohoto fondu, musely by škody překonat 0,6 % hrubého národního důchodu, tedy přibližně 22,5 miliard korun. Tak vysoké však škody v českém případě naštěstí nebyly.

Česko tak využilo ustanovení o škodách, související se stejnou a finančně větší katastrofou v bezprostředně sousedící zemi Unie, tedy v tomto případě Německa. To poslalo svojí žádost, ve které vyčíslilo škody na 8,2 miliardy eur, již na konci července a může tak počítat s příspěvkem z Fondu solidarity ve výši 350 až 360 milionů eur.

Okolo 21,6 milionů eur získá také Rakousko. Naopak další poškozená země Slovensko se rozhodlo, že o pomoc žádat nebude.

Autor: Anna Kuznická