ČR si na první schválené operační programy počká ještě měsíc, balík může být větší

Eurokomisařka pro regionální rozvoj Corina Crețuová na tiskové konferenci s premiérem Bohuslavem Sobotkou; zdroj: Úřad vlády ČR.

První várka českých operačních programů pro programové období 2014-2020 může dostat od Evropské komise zelenou již na přelomu dubna a května. Včera o tom informoval premiér Bohuslav Sobotka. Podle informací EurActivu se ale nemusí jednat pouze o čtyři nejpřipravenější programy, může jich být více.

Již za měsíc by Evropská komise mohla schválit první české operační programy, jejichž prostřednictvím v příštích pěti letech potečou do země prostředky ze strukturálních a kohezních fondů EU. Česká republika je mezi zeměmi evropské osmadvacítky jediná, která na svém kontě dosud nemá potvrzený žádný program.

Jak na včerejší tiskové konferenci u příležitosti návštěvy evropské komisařky pro regionální rozvoj Coriny Crețuové uvedl premiér Bohuslav Sobotka, zelenou mohou za měsíc získat hned čtyři operační programy. Podle premiéra se jedná o programy, které se nacházejí v „nevyšší fázi připravenosti“.

Jak se EurActivu podařilo zjistit, první várka, kterou bude mít Evropská komise na stole, může být v případě Česka objemnější. „Věci se vyvíjejí a snažíme se balík rozšířit,“ uvedl zdroj redakce, který je dobře seznámený s průběhem jednání.

Otazníky nad některými programy ale stále přetrvávají. Podle premiéra Sobotky se jedná o technické detaily, které se týkají třeba implementační struktury v rámci operačního programu spravovaném rezortem průmyslu a obchodu (OP Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost).

„Nejproblematičtějším programem je OP Technická pomoc (spravován Ministerstvem pro místní rozvoj; pozn.red.), kde pořád ještě čekáme na výsledek auditu (monitorovacího systému; pozn.red.),“ dodala eurokomisařka Crețuová.

V programovém období 2014-2020 může Česká republika vyčerpat téměř 24 miliard eur (v přepočtu zhruba 650 miliard korun). Největší zpoždění ve schvalování operačních programů země nabrala kvůli dlouhotrvajícímu jednání o připomínkách Komise k jednotlivým programům a také kvůli tzv. předběžným podmínkám, bez nichž by nešlo uvolnit čerpání. K těm nejviditelnějším patří služební zákon či novela zákona o posuzování vlivu na životní prostředí.

Česká republika si také musí počkat na přijetí úprav v unijním víceletém rozpočtu, které jsou nutné kvůli celkovému zpoždění v přijímání programů v EU. Evropský parlament by o převedení dosud netknutých prostředků určených pro minulý rok měl hlasovat za měsíc.

Evropská komise dosud schválila přibližně 80 % operačních programů ve 21 zemích EU.

Autor: Lucie Bednárová