ČR se zřejmě podaří snížit balík nedočerpaných dotací pod 20 miliard

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: Idea go.

Objem prostředků ve fondech EU, na které Česko letos nedosáhne, může skončit pod 20 miliardami korun. Včera to uvedla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová. Důvodem jsou záchranná opatření, díky nimž se některým operačním programům podařilo přidat v čerpání.

To, že Česká republika nezvládne letos využít všechny evropské prostředky, které jsou pro ni v období 2007-2014 vyčleněny v evropských fondech, se vědělo již na začátku roku.

Tehdejší ministryně pro místní rozvoj a nynější eurokomisařka Věra Jourová předpokládané nevyčerpané dotace vyčíslila až na 24 miliard korun. Díky přijatým krizovým opatřením se odhady později upravovaly, až letos v září skončily na 21,6 miliardách korun.

Jak včera informovala současná šéfka rezortu Karla Šlechtová, Česko může očekávanou ztrátu do konce roku snížit. „Řídicí orgány uvádějí, že nedočerpáním je v roce 2014 ohroženo 19,5 miliard korun,“ uvedla ministryně s tím, že rezort je v odhadech o něco „opatrnější“.

Aby se předpovědi řídících orgánů operačních programů naplnily, musí totiž ještě více zabrat zmiňovaná záchranná opatření, která přijalo minulé vedení ministerstva. V opačném případě je podle Šlechtové nedočerpáním ohroženo až 23,1 miliard korun.

Jasněji o konečném balíku, na který si Česká republika letos nesáhne, bude na začátku příštího roku, kdy rezort plánuje revizi záchranného plánu.

Již nyní je ale jisté, že maximum dotací Česká republika nezvládne využít ani příští rok.

„Predikce ministerstev mluví o pěti miliardách korun, které se nepodaří vyčerpat v příštím roce, zde ale musím upozornit, že odhady MMR jsou opět o něco pesimističtější,“ uvedla k tomu Šlechtová.

Autor: Lucie Bednárová.