ČR může z Fondu solidarity získat na likvidaci povodňových škod až 15,9 milionů eur

Zdroj: Wikimedia.org; autor: Honza Groh

Česká republika by mohla od Evropské unie získat až necelých 16 milionů eur na likvidaci škod, které byly způsobeny červnovými záplavami. Ministerstvo financí ve své zprávě vyčíslilo celkové ztráty na 637 milionů eur. Česko tak získá peníze z Fondu solidarity na základě kritéria bezprostředně sousedící země postižené stejnou katastrofou. Tou je v tomto případě Německo.

Česká republika včera (8. srpna) do Bruselu zaslala žádost o pomoc z evropského Fondu solidarity. Peníze by měly sloužit na likvidaci škod, které byly způsobeny červnovými povodněmi.

Výše pomoci je závislá na vyčíslených škodách. Jak sdělila ČTK mluvčí Evropské komise Sinéad Meehanová, letošní povodně byly menšího rozsahu než ty v roce 2002 a škody byly vyčísleny na 637 milionů eur, tedy 16,4 miliard korun.

Tím však Česká republika nesplnila kritérium, podle kterého musí škody přesáhnout buď tři miliardy eur, nebo 0,6 % hrubého národního důchodu. To v českém případě znamená 872 milionů eur, čili přibližně 22,5 miliardy korun (EurActiv 18.7.2013).

Česko nicméně mohlo využít ustanovení o škodách, související se stejnou a finančně větší katastrofou v bezprostředně sousedící zemi Unie, tedy v tomto případě Německa. To poslalo svojí žádost, ve které vyčíslilo škody na 8,2 miliardy eur, již na konci července a může tak počítat s příspěvkem z Fondu solidarity ve výši 350 až 360 milionů eur.

Podle Meehanové se o tomto kritériu mluví i v české žádosti. „Záplavy v sousedním Německu jasně spadají do této kategorie,“ řekla a dodala, že jestli bude vše schváleno, Česká republika může z Fondu solidarity získat až 15,9 milionu eur, tedy přes 411 milionů korun.

Tato částka by však nemusela být konečnou. Obnově poškozených oblastí by dále mohly pomoci i finance ze strukturálních fondů, tedy přesuny mezi jednotlivými operačními programy. Jak v minulosti uvedl bývalý premiér Petr Nečas, tyto prostředky by měly sloužit především k obnově poničené infrastruktury.

Fond solidarity funguje mimo rozpočet EU, peníze pro postižené státy putují přímo od jednotlivých členských zemí. Z tohoto důvodu se proto v minulosti stávalo, že se čekání na pomoc protáhlo. To by měla změnit reforma tohoto fondu, kterou na konci minulého měsíce představila Evropská komise. Díky ní by například postižené oblasti mohly získat finanční zálohy, které by mohly dosahovat až 10 % předpokládané výše finanční pomoci s maximálním limitem 30 milionů eur (EurActiv 8.8.2013).