ČR má schváleno šest operačních programů, první projekty mohou předkládat podnikatelé

zdroj: Shutterstock; autor: PhotographyByMK.

Evropská komise schválila České republice prvních šest operačních programů pro období 2014-2020, další by podle Ministerstva pro místní rozvoj měly následovat v červnu. Mezi prvními, kdo již může žádat o dotace, jsou podnikatelé. OP Podnikání, inovace a konkurenceschopnost (OP PIK) vyhlašuje své výzvy od začátku tohoto měsíce.

Programové období 2014-2020 se po počátečních průtazích pozvolna rozbíhá. Největší radost mohou mít čeští podnikatelé, kteří mají možnost od 1. července předkládat projekty v rámci OP Podnikání, inovace a konkurenceschopnost (OP PIK) s celkovou alokací 15,3 miliardy korun.

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) vyhlásilo výzvy v celkem 10 programech (např. Inovace, Potenciál, Partnerství znalostního transferu (PZT) či Spolupráce).

Definitivní zelenou od Evropské komise získalo v minulosti ještě dalších pět programů, zatím posledním se stal OP Výzkum, vývoj a vzdělávání. Podle ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové (ANO) by mělo odklepnutí dalších programů Bruselem následovat v příštích týdnech.

„Další programy byly během května odeslány Evropské komisi a měly by být schváleny v průběhu června,“ řekla ministryně novinářům.

Na vyhlašování prvních výzev se chystají i již schválené operační programy. Některé z nich, OP Výzkum, vývoj a vzdělávání, OP Životní prostředí a OP Zaměstnanost, již v minulosti zveřejnily avíza s informacemi, co budou výzvy obsahovat a na co by se tedy měly žadatelé připravit.

V průběhu tohoto měsíce by měly být vyhlášeny výzvy v rámci OP Životní prostředí a OP Zaměstnanost. OP Doprava a OP Výzkum, vývoj a vzdělání předpokládají vyhlášení prvních výzev v průběhu července a srpna.

Autor: Lucie Bednárová