ČR má první schválený operační program, miliardy půjdou na podnikání a inovace

evropská komisařka pro regionální rozvoj Corina Cretuová a český premiér Bohuslav Sobotka; zdroj: Vláda ČR.

Česká republika se dočkala. Podle informací z Bruselu Evropská komise schválila první operační program se zaměřením na podnikání a inovace. Z operačního programu „Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost“, pro který se používá zkratka OP PIK, bude možné využít téměř 8 miliard eur.

Prvním českým operačním programem, kterému se dostalo schválení Evropské komise, je „Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost“ (OP PIK).

Z programu, který bude spravovat Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), bude možné v období 2014-2020 získat téměř 8 miliard eur (4,3 miliardy eur poskytuje Evropský fond pro regionální rozvoj).

„Dnes jsme přijali první operační program České republiky na období 2014–2020. Jsem přesvědčena, že program České republice pomůže stát se moderní ekonomikou zaměřenou na výzkum a inovace,“ uvedla komisařka pro regionální politiku Corina Creţuová, která musela program podepsat.

„Díky tomuto investičnímu balíčku budou moci české podniky plně využít svůj investiční potenciál a pokročit ve vývoji nových produktů, a přispět tak ke vzniku pracovních míst a k hospodářskému růstu země.“

Z prostředků v OP PIK bude možné podpořit projekty zaměřené na podporu znalostní ekonomiky, výzkumnou činnost podniků a jejich propojení s univerzitními sítěmi.

Prioritou bude také rozvoj podnikání, podpora malých a středních podniků a energetická účinnost.

První výzvy k předkládání návrhů projektů bude podle MPO možné v průběhu roku 2015.

„Fakt, že OP PIK byl schválen jako vůbec první český program pro programovací období 2014-2020, je výbornou zprávou především pro české podnikatele," řekl k tomu ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

"Už zítra pro ně umístíme na web MPO avíza k čerpání první vlny 11 výzev. Dostanou tak veškeré informace k tomu, jak připravit své projekty a správně vyplnit žádosti o dotace, které začneme přijímat již začátkem června,“ dodal.

Autor: Lucie Bednárová