Úplné pozastavení čerpání hrozí nově i ROPu Střední Čechy

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: Phaitoon.

Čerpání evropských prostředků České republice nejde tak, jak by si představovala. Na dnešní (17. září) tiskové konferenci to uvedl ministr pro místní rozvoj v demisi František Lukl. Problémy jsou natolik vážné, že Česko může v letošním roce přijít o 15 až 30 miliard eur. Navíc hrozí, že Evropská komise zcela pozastaví další regionální operační program – tentokrát ROP Střední Čechy.

To, že se Česku nedaří čerpat prostředky z fondů EU, není žádným tajemstvím – stačí nahlédnout do aktuálních čísel Ministerstva pro místní rozvoj (MMR), které v zemi na čerpání z evropských fondů dohlíží. K začátku září bylo schváleno téměř 44,5 tisíc projektů za necelých 695 miliard korun. Realizátorům projektů bylo ze státního rozpočtu proplaceno 57,4 % alokace, Evropská komise však zatím poslala jen třetinu (34,7 %). 

„Jedná se o velmi nízkou částku a my nyní činíme kroky, aby se situace zlepšila,“ sdělil novinářům ministr pro místní rozvoj v demisi František Lukl.  

Aby se letošní ztráta, kterou MMR odhaduje na 15-30 miliard, co nejvíce minimalizovala, je podle jeho slov v první řadě nutné sledovat rizikové operační programy a s jejich řídícími orgány konzultovat připravovaná opatření.  

V současnosti se vysoká míra rizika, že program nezvládne do konce stávajícího programového období 2007-2013 vyčerpat přidělenou alokaci, nachází u několika operačních programů. Jedná se o OP Životní prostředí, OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost, Integrovaný operační program, OP Technická pomoc a dvojici regionálních operačních programů – ROP Severozápad a nejnověji i ROP Střední Čechy. 

Jen tak to neskončí 

U posledního zmíněného programu navíc hrozí, že jej kvůli vysoké chybovosti v projektech zcela pozastaví Evropská komise. „Po jednání s Evropskou komisí nám bylo indikováno, že v ROP Střední Čechy probíhaly audity, které teď přezkoumávala Komise. Pravděpodobně to jen tak neskončí,“ komentoval aktuální situaci 1. náměstek ministra Daniel Braun. V případě, že by se tak stalo, hrozí podle Brauna riziko, že program nestihne do konce programového období dočerpat celou alokaci. 

Ředitel Úřadu regionální rady soudržnosti ROP Střední Čechy Tomáš Novotný však informaci nepotvrdil. „My k tomu nevidíme důvod. Žádné pochybení nebylo nalezeno,“ řekl po skončení ministrovy tiskové konference ČTK. 

V připravovaném rozhovoru pro EurActiv vysvětlil, že v ROP Střední Čechy nedávno probíhal audit Evropské komise, který nic zásadního neodhalil. „V souvislosti s případem bývalého hejtmana Ratha u nás probíhaly rozsáhlé kontroly a nález chybovosti byl pod 1 %. To je nejnižší nález v historii České republiky,“ řekl tehdy redakci.  

Dalšímu regionálnímu operačnímu programu ROP Severozápad, v němž byl z rozhodnutí Evropské komise v minulosti pozastaven úplně celý proces čerpání, se podle Brauna podaří rozběhnout v horizontu několika týdnů. 

V současné době zůstává i nadále pozastavena certifikace u pěti ze sedmi regionálních operačních programů. Bez omezení je pouze ROP Jihovýchod a ROP Jihozápad.  

Proplácení ze strany Evropské komise (nikoliv ze státního rozpočtu) je pozastaveno i u některých tematických operačních programů – Integrovaného operačního programu, OP Praha-Adaptabilita či u OP Podnikání a inovace.