ČR jedná s Bruselem o služebním zákonu, chce začít čerpat z fondů

ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová; zdroj: Vláda ČR.

V Praze právě probíhají jednání mezi českou delegací a zástupci Evropské komise o spuštění čerpání v příštím programovém období 2014-2020. To Brusel v případě České republiky podmiňuje kvalitním zákonem o státní službě. O pražské schůzce informoval server Hlídacípes.org. Vedle námitek Komise ke služebnímu zákonu start čerpání brzdí i neschválené operační programy.

V hlavním městě je dnes živo. Na ministerstvu vnitra právě probíhají jednání mezi zástupci českých rezortů (financí, práce a sociálních věcí, vnitra a pro místní rozvoj), Úřadu vlády a Evropské komise o služebním zákonu. Poprvé se jich účastní i nový náměstek ministra vnitra pro státní službu Josef Postránecký.

Brusel legislativu, která v Česku platí od 1. ledna letošního roku, nepovažuje za kvalitní, a dokud se země nevypořádá s jeho námitkami, nechce ji dovolit si sáhnout na prostředky z evropských fondů. V obálce pro období 2014-2020 je pro Českou republiku vyčleněno až 24 miliard eur.

Evropská komise má českou podobu zákona o státní službě v hledáčku již nějakou dobu, nejvíce ji vadí netransparentnost v systému odměňování státních úředníků.

„Komise požaduje výrazně menší poměr volitelné složky jako příplatky a odměny a navýšení základních tarifů,“ citoval nejmenovaný zdroj, který se účastní dnešních jednání, server Hlídacípes.org. „Zdůvodňuje to transparentností a předvídatelností platů ve státní správě. Dokud se to nevyřeší, nebudou nám schvalovat operační programy,“ dodal.

První trojice programů přes Evropskou komisi neprošla, a nestihne tak schvalovací kolečko v březnu. Jednalo se o programy „Podnikání a inovace“, „Rybářství“ a „Životní prostředí“. Výhrady Bruselu tehdy potvrdil i tajemník pro evropské záležitosti při Úřadu vlády Tomáš Prouza. Další možnost předložit programy ke schválení bude až v březnu.

I přesto, že operační programy nejsou stále dojednané a nemají potřebné „razítko“ od Evropské komise, Česko se bude snažit vyhlašovat výzvy k předkládání projektů s určitým předstihem.

Aby to však bylo možné, řídící orgány jednotlivých operačních programů musí splnit určité podmínky. Jednou z nich je i nutnost včasného dokončení příruček pro žadatele a příjemce.

Více o operačních programech pro období 2014-2020 najdete v našem factsheetu.

Autor: Lucie Bednárová