ČR chce prodloužit lhůtu na dočerpání evropských dotací

Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová; zdroj: Úřad vlády ČR.

Česká republika spolu s dalšími zeměmi EU by od Evropské komise ráda získala více času na dočerpání unijních prostředků, které měly být využity v rámci období 2007-2013. Požadavek na prodloužení lhůty o jeden rok (tedy do roku 2016), vznesly státy na včerejším zasedání ministrů EU, kteří mají na starosti kohezní politiku.

Některé členské země EU, k nimž se řadí i Česká republika, požádaly Evropskou komisi, aby jim dala více na času na dočerpání prostředků z fondů EU na již rozběhnuté projekty. Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová, která se účastnila včerejšího (20. listopadu) jednání v Bruselu, uvedla, že žádost se týká projektů, jež nebude snadné dokončit v roce 2015.

Šlechtová dodala, že zatím není jisté, o jak velkou částku se bude jednat. Konečná cifra by měla být známá za několik dní až týdnů.

Prodloužení lhůty na dočerpání by podle ministryně mělo pomoct především k dokončení velkých dopravních či energetických projektů. Pokud by se totiž projekty nepodařilo uzavřít do konce roku 2015, znamenaly by dodatečný nárok na státní rozpočet.

Je to poprvé, co o tom mluvíme

Již dříve se některé země pokusily o změnu pravidla n+2/n+3, aby měly delší čas na dočerpání alokace 2007-2013. Evropská komise tuto výjimku udělila pouze Slovensku a Rumunsku. Dodatečné připojení dalších zemí ale zarazil Evropský parlament.

Tentokrát o podobnou změnu pravidla nejde, zdůraznila Šlechtová. „Je to poprvé, kdy jsme to oficiálně otevřeli na úrovni ministrů,“ citovala ji ČTK.

Určitou naději může pro žádající státy přinášet fakt, že v první polovině příštího roku bude Radě EU předsedat Lotyšsko. To podle Šlechtové již nyní vyjádřilo zájem problém řešit.

Podle posledních odhadů Ministerstva pro místní rozvoj Česká republika v příštím roce nezvládne využít minimálně necelých 20 miliard korun. Nejčernější scénáře nicméně hovoří i o 30 miliardách.

Autor: Lucie Bednárová.