Chyby při čerpání z fondů EU mohou českou státní kasu vyjít na téměř 33 miliard korun

zdroj: FreeDigitalPhotos.net.

Pokud Evropská komise zpětně neproplatí České republice všechny již schválené, ale rizikové projekty, schodek českého státního rozpočtu se tak prohloubí o téměř 33 miliard korun. Tvrdí to analýza z dílny Ministerstva pro místní rozvoj, kterou bude zítra (18. dubna) projednávat kabinet premiéra Petra Nečase.

Kvůli potížím, které vykazují některé české projekty, se může schodek státního rozpočtu propadnout až o 32,6 miliard korun. Analýzu dopadů rizikových projektů na rozpočet České republiky si nechalo zpracovat Ministerstvo pro místní rozvoj a zítra se jí bude zabývat vláda. 

„Smyslem materiálu je včas preventivně vyčíslit potenciální dopad na státní rozpočet a zejména vhodnými opatřeními zajistit, aby výdaje, ve kterých je riziko chyb, neohrozily využití peněz z EU, například i nedostatkem finančních prostředků na plynulou realizaci všech projektů,“ citovala ČTK náměstka ministra pro místní rozvoj Daniela Brauna

Již nyní je jisté, že Evropská komise kvůli chybám českých úřadů nevrátí do českého rozpočtu 61,5 milionu korun. Praxe je totiž taková, že schválené projekty, na něž proudí prostředky z evropských fondů, jsou nejdříve předfinancovány z národních rozpočtů a až poté zpětně propláceny Bruselem. 

Podle Brauna se ale jedná o poměrně nízkou sumu, protože objem prostředků u dalších projektů, jimž teprve hrozí, že je nakonec opravdu uhradí český daňový poplatník, je mnohem vyšší – jde prý o 17 miliard korun. 

Tyto projekty, u nichž mají úředníci podezření na nesrovnalosti s platnou legislativou, jsou nyní prověřovány. Náměstek je ale přesvědčen, že ne u všech z nich se chyby prokáží. V takovém případě si o jejich proplacení bude moct Česko požádat. 

Zbytek pak představují finanční prostředky, o které české úřady nakonec žádat nebudou vůbec. Jedná se například o projekty, které realizovalo ministerstvo dopravy a u nichž byly chyby již prokázány – například došlo k navýšení nákladů prostřednictvím víceprací apod. 

V takovém případě se uvažuje o přesunutí evropských prostředků na jiné projekty, uvedl Braun.

Připomeňme jen, že v současné době do České republiky neproudí žádné peníze z fondů EU. Důvodem jsou výtky ze strany Evropské komise na adresu auditního a kontrolního systému, jehož nastavení prý nezaručuje jeho úplnou nezávislost, nešikovného způsobu, jakým řídící orgány operačních programů řešily odhalené nesrovnalosti, a také neefektivní personální politiku (více EurActiv 15.3.2012).

České úřady již předložily plán, jak uvedená pochybení napravit (EurActiv 21.3.2012). Čerpání evropských dotací je prozatímně pozastaveno do letošního června.