Česko zachraňuje nevyčerpané miliardy z fondů EU

zdroj: Shutterstock.com

Česká republika se snaží vyčerpat maximum z evropských kohezních a strukturálních fondů v období 2007-2013. Včera čeští zástupci jednali o případných možnostech s Evropskou komisí. V letošním roce hrozí, že české rizikové operační programy nemusí zvládnout vyčerpat přibližně 9 miliard korun.

Ač to zatím není černé na bílém, ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová odhaduje, že Česko v letošním roce nezvládne vyčerpat více jak devět miliard korun. Přesnější analýza by měla být hotova za dva týdny.

Premiér Bohuslav Sobotka získal na posledním summitu v Bruselu od Evropské komise příslib, že instituce bude spolu s českou stranou hledat možnosti, jak finance, jimž letos hrozí nevyčerpání, využít. Jednání s Komisí proběhlo včera.

„Jsem ráda, že atmosféra jednání byla i ze strany Komise otevřená a je cítit snaha pomoci České republice efektivně využít přidělených prostředků,“ řekla novinářům náměstkyně ministryně Olga Letáčková.

Jak Letáčková sdělila ČTK, jednou z diskutovaných možností, jak prostředky zachránit, je administrativní rozdělení projektů na dvě části. „Podstatou fázování je, že se rozdělí na dvě části. Jedna část se zaplatí ze starého období a druhá část se zaplatí z nového období,“ vysvětlila náměstkyně.

Další možností, jak ztrátu v rizikových operačních programech snížit, je umožnit přesouvání alokace mezi jednotlivými prioritními osami v rámci jednoho „operáku“. Přesun peněz mezi operačními programy v minulosti Brusel zamítl.

Mezi vysoce rizikové operační programy, kterým se nedaří ideálně čerpat, patří OP Životní prostředí, ROP Severozápad, Integrovaný operační program a OP Výzkum a vývoj pro inovace.

Česká republika v roce 2013 nezvládla využít 12 miliard korun a o rok později 9 miliard. V programovém období 2007-2013 lze vyčerpat více než 700 miliard korun, poslední příležitost je v tomto roce.

Motivovat, neodrazovat

O tom, jak se poučit z chyb a do budoucna zlepšit čerpání evropských prostředků, jednal ke konci roku i Národní konvent o EU. Svá doporučení zveřejnil minulý týden.

„Čerpání evropských financí nyní výrazně komplikuje skutečnost, že je do něj zapojeno mnoho institucí, zájmů a osob,“ řekl novinářům státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza. „Důsledkem nedostatečné koordinace pak vznikají nejednotné a duplicitní mechanismy a rozporuplný výklad pravidel, které v některých případech vedou žadatele k pochybám, jestli o dotaci vůbec požádat,“ dodal.

Recept pro období 2014-2020 je podle Prouzy jednoduchý: je v první řadě nutné snížit úřední složitost celého systému pro žadatele.

„Je třeba omezit nadbytečné úkony a mít stabilní úřednický tým na jednotlivých rezortech,“ uvedl státní tajemník. Změnit by se podle něj měl především systém výběru a kontroly návrhů tak, aby žadatele spíš motivoval, než odrazoval.

Autor: Lucie Bednárová