Češi s volnějšími pravidly pro dočerpání fondů narážejí u jiných zemí

Zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: razvan ionut.

Česká republika se spolu s dalšími státy snaží přesvědčit Evropskou komisi, aby jim v rámci stávajících pravidel pro období 2007-2013 pomohla nalézt cestu, jak dočerpat miliardy v evropských fondech, u nichž reálně hrozí, že si na ně tyto země nesáhnou. Ne všichni však souhlasí. Proti těmto snahám se staví země, které do rozpočtu EU více přispívají, než z něj získávají.

Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová nedávno varovala, že České republice podle nejčernějšího scénáře hrozí, že po ní jen letos v rozpočtu 2007-2013 zůstane nevyužitých více jak 80 miliard korun. Ač jsou podle některých tato čísla přemrštěná, ztráty se i tak budou pravděpodobně pohybovat kolem dvou desítek miliard korun.

Češi se proto ve spolupráci s dalšími zeměmi snaží na poslední chvíli zachránit, co se dá. Již několik měsíců proto vyjednávají s Evropskou komisí a snaží se jí přesvědčit, aby umožnila větší flexibilitu v rámci stávajících pravidel pro čerpání. Naposledy se tak dělo na mimořádném summitu Evropské rady, který proběhl minulý týden v Bruselu.

Jak uvedl dnes v Poslanecké sněmovně premiér Bohuslav Sobotka, který se ještě před zahájením samotného summitu v doprovodu ministerských předsedů Slovenska a Bulharska sešel se šéfem Evropské komise Jean-Claudem Junckerem, některé země nemají pro tyto pokusy pochopení.

Bojíme se o efektivnost

„Naše snaha výrazným způsobem změnit nebo vylepšit pravidla naráží na odpor čistých plátců v EU (země, které do unijního rozpočtu odvádějí více peněz, než kolik z něj získávají; pozn.red.),“ uvedl premiér.

Nesouhlasné hlasy těchto zemí k uvažovaným úpravám stávajících pravidel se ozývaly již v minulosti a nejčastěji z Německa a Velké Británie. Peníze, které zůstanou po skončení rozpočtového období nevyčerpané, se totiž těmto zemím vrací.

Novinkou pak není ani to, že se čistí plátci po sérii korupčních afér spojených s evropskými fondy obávají o efektivnost využívání prostředků.

Při posledním jednání s předsedou Komise Junckerem Česká republika otevřela několik možností, které by mohly přispět k lepšímu dočerpáním prostředků. První z nich je zjednodušení pravidel pro fázování zejména velkých a časově náročných dopravních projektů. Tyto projekty, které země nezvládne dokončit do konce roku 2015, by bylo možné zčásti dofinancovat v současném programovém období (2014-2020).

Ve hře je také prodloužení lhůty na využití finančních nástrojů o jeden rok, tedy do konce roku 2016. „Prodloužení poskytne konečným příjemcům více času na dokončení stávajících projektů, a tím i možnost zachránit alokaci,“ uvádí vysvětlení Úřad vlády. Finančními nástroji se myslí například půjčky či záruky malým a středním podnikům.  

Jednání o flexibilitě stávajících pravidel nejsou ještě u konce a stále probíhají.

Autor: Lucie Bednárová