Češi a Poláci chtějí propojovat silnice. Pomoci má Brusel

zdroj: ShutterStock; autor: lrafael.

Spolupráce ve vodním hospodářství, při řešení stavu ovzduší, energetice a výstavbě páteřních silnic. To jsou hlavní témata dohody mezi Českem a Polskem stvrzená při včerejších mezivládních konzultacích v Praze. „Záleží nám na rozvoji vzájemných vztahů, které jsou důležité pro budování visegrádské skupiny,“ uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) po jednání s polskou ministerskou předsedkyní Ewou Kopaczovou.

Česko se teď připravuje na předsednictví V4, kterou povede od července. Po dvanácti měsících ho vystřídá právě Polsko. Podle Sobotky bylo jedním z nejdůležitějších bodů posilování příhraniční dopravní infrastruktury, zejména stavba silnice R11 v Královéhradeckém kraji a její propojení s polskou S3 v úseku za Trutnovem.

„Pro to, abychom se mohli ucházet o prostředky z evropského nástroje na propojení, to znamená z fondu CEF, je důležité, abychom podali společnou žádost během roku 2016,“ dodal český premiér.

Povodní nebo znečištění vodních toků se týká dohoda mezi ministry životního prostředí, která nahrazuje dosud platnou úmluvu o vodním hospodářství z roku 1958. „Na hraničních tocích budou obě strany velmi rychle reagovat v případě ohrožení kvality povrchových i podzemních vod nebo při výstavbě protipovodňových opatření,“ řekl šéf českého rezortu Richard Brabec (ANO).

Autor: Pavel Otto

Celý článek najdete na webu E15.cz.