Bulharská vláda stále tančí s korupčníky, zní z Bruselu

Šéf Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) Franz-Hermann Brüner včera prohlásil, že Bulharsko sice významně pokročilo v potírání zneužívání unijních fondů, nicméně stále je na hony vzdáleno od evropských standardů v boji proti korupci.

Včera proběhla v Bruselu prezentace zprávy OLAF za minulý rok. Generální ředitel této organizace Franz-Hermann Brüner při této příležitosti prohlásil, že Bulharsko čeká v boji proti korupci ještě „opravdu dlouhá cesta“.

„Někteří kriminálníci stále tancují okolo bulharské vlády a to se mi nelíbí,“ prohlásil Brüner s tím, že nejslabší článek bulharské veřejné správy stále představuje tamní soudnictví. „Malé případy jsou většinou vyřešeny, ale to se nedá říct o těch, které se týkají prominentů,“ postěžoval si Brüner.

Minulý rok v červenci se Unie odhodlala k bezprecedentnímu kroku: dočasně pozastavila proud dotací do Bulharska v celkové výši 500 milionů eur, a to kvůli podezření na rozsáhlé zneužívání unijních fondů.

Podle Brünera však stěžejní případy, které vedly k utnutí dotací stále čekají na své rozuzlení. Kriminálníci, jejichž „vina byla prokázána i v dalších státech“, často nebyli potrestáni, dodává Brüner s tím, že musí okamžitě ustat politické tlaky na bulharskou justici.

I když šéf OLAF s chválou na adresu Bulharska opravdu šetřil, připustil, že ledy se možná začaly hýbat. „Když jsme s Bulharskem začínali, byla sklenice napůl prázdná a teď je napůl plná,“ řekl a dodal, že oceňuje některé podstatné změny v administrativě této balkánské země.

Rumunsko a další hříšníci

OLAF se samozřejmě minulý rok nezaměřoval jen na mafiánské podhoubí v Bulharsku. Přes 50% jeho aktivit souviselo s čerpáním evropských fondů v následujících šesti státech: kromě Bulharska také v Rumunsku, Belgii, Itálii, Německu a Velké Británii.

Celkem se mu podařilo získat zpátky z (nesprávně použitých) dotací 460 milionů eur, přičemž na svůj provoz minulý rok potřeboval 53 milionů eur.

Když novináři požádali Brünera, jestli by nemohl porovnat zneužívaní dotací mezi jednotlivými zeměmi, řekl, že to vzhledem k rozdílům mezi objemy čerpaných prostředků z unijních fondů není možné.

Postěžoval si nicméně na přetrvávající problémy v Rumunsku, které stále tíží velké potíže s jeho soudním systémem. Podle Brünera Bukurešť trápí především nedostatek vůle a kompetentních soudců k vyřešení velkých případů hospodářské kriminality. S tím souvisí i další problém: neúměrné protahování soudních procesů, které často trvají až 10 let.

Evropská komise oznámila, že svou vlastní zprávu o potírání korupce představí 22. července.