Brusel schválil poslední ze šestice velkých projektů, tentokrát pro udržitelnou energetiku

Zdroj: FreeDigitalPhotos.net, autor: xedos4.

Evropský komisař pro regionální politiku Johannes Hahn zřejmě schválil poslední ze šestice tzv. velkých projektů, které jsou financovány z evropských dotací a realizovány v České republice. Tentokrát se jedná o projekt Udržitelná energetika SUSEN, který spolkne téměř 2,5 miliardy korun.

Podle informací českých médií Evropská komise schválila poslední velký projekt (označení pro takový projekt, jehož celkové náklady přesahují částku 50 milionů eur a které musí být předkládány Evropské komise k posouzení) v rámci Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace, o který Česká republika usilovala. Jde o projekt Udržitelná energetika, který je ale spíše známý pod zkratkou SUSEN (z angl. SUStainable ENergy).  

„Podle mých informací schválil komisař pro regionální politiku Johannes Hahn projekt Udržitelná energetika (SUSEN). V současné době ovšem ještě čekáme na doručení oficiálního písemného rozhodnutí,“ potvrdila ČTK velvyslankyně při Evropské unii Milena Vicenová

Energetickému projektu se tak podařilo odstranit připomínky, které na jeho adresu v létě vznesl Brusel. Úředníkům se tehdy například nelíbilo to, že je projekt napojen na společnost ČEZ, a nezdál se jim ani způsob poskytování informací Státnímu úřadu pro jadernou bezpečnost. 

Projekt připravilo Centrum výzkumu v Řeži s.r.o., které je dceřinou společností Ústavu jaderného výzkumu Řež s.r.o., a jeho partnerem je plzeňská Západočeská univerzita. Cílem je vytvořit funkční zázemí pro výzkum a vývoj a technologií a materiálů pro jaderné reaktory nových generací. V dlouhodobě perspektivě má také centrum přispívat k výzkumu v oblasti termojaderné fúze a v neposlední řadě i vychovat nové generace vědců a odborníků.

Výzkumné centrum, které vyjde na 2,45 miliard korun, bude „dvou-regionální“. Ve Vědeckotechnologickém parku na plzeňských Borských polích vyrostou 3 objekty (experimentální hala a dvojice budov laboratoří) a další se budou nacházet v Řeži u Prahy. 

V minulosti Evropská komise schválila již pětici projektů: superlaser ELI za 6,7 miliard korun, centrum vědecké excelence CEITEC za 5,3 miliardy korun, Mezinárodní centrum klinického výzkumu ICRC za 2,5 miliardy korun a superpočítačové centrum IT4I v hodnotě 1,9 miliardy korun (EurActiv 2.6.2011, EurActiv 22.6.2011 a EurActiv 3.11.2011).

Stanoviska:

„Podařilo se nám prosadit ke schválení v Evropské komisi poslední ze šesti excelentních center z OP VaVpI, což považuji za nesporný úspěch a výsledek kvalitní práce týmu pracovníků na evropských fondech. Pokud uvážíme, že ve stejném období minulého roku nebyl schválen ani jediný z velkých projektů, tak to hovoří za vše“, uvedl ministr školství, mládeže a tělovýchovy Josef Dobeš.