EU obnovila proplácení v OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost

Zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: graur razvan ionut.

Evropská komise obnovila proplácení v Operačním programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Ministerstvo školství se s unijními institucemi dohodlo na korekci ve výši 762 milionů korun. Neznamená to ale, že by Česká republika o peníze definitivně přicházela, stále totiž existuje šance, že je do skončení programovacího období využije na jiné projekty, uklidňuje rezort.

Do Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost (OP VK) budou opět ze strany Evropské komise proudit finance. Novinářům to na dnešní (20. listopadu) tiskové konferenci potvrdil ministr školství, tělovýchovy a mládeže Petr Fiala

„Jsem nesmírně rád, že se ministerstvu školství podařilo vyřešit komplikovanou situaci po auditu Evropské komise. Dohodnutou částku finančních oprav považuji vzhledem ke složitosti nastalé situace za přijatelnou. Ministerstvo realizovalo velké množství nápravných opatření, která situaci v OP VK objektivně zlepšila,“ uvedl ministr. 

Komise pozastavila proplácení na začátku letošního roku kvůli neuspokojivým výsledkům auditu (EurActiv 30.12.2011), který sama iniciovala. V průběhu šetření se totiž přišlo na závažná pochybení v některých projektech OP VK, zejména pak v těch, jež se zaměřovaly na reformu terciárního vzdělávání a státní maturity, e-learningové vzdělávání nebo na projekty některých vysokých škol – třeba Univerzity Jana Evangelisty Purkyně či Slezské univerzity v Opavě. 

Kritika za pochybení se snesla na hlavu tehdejšího ministra školství Josefa Dobeše z Věcí veřejných (více EurActiv 4.1.2012 a EurActiv 27.1.2012). 

Jak dnes informoval rezort, finální korekce, na kterých se obě strany dohodly, dosáhnou výše 762 milionů korun. Neznamená to ale, že by Česká republika o tyto prostředky definitivně přicházela, stále má šance získat na jiné smysluplné projekty. 

„Ze současných 8,5 procenta certifikovaných výdajů poskočí certifikace v OP VK na více než 20 %,“ uvedl náměstek ministra pro řízení operačních programů EU Michal Zaorálek. „Ve finančním vyjádření tak Brusel proplatí České republice počátkem příštího roku zhruba 8 miliard korun,“ dodal. 

Z OP VK se v Česku financují projekty, které mají sloužit ke zkvalitňování a modernizaci systémů počátečního, terciárního a dalšího vzdělávání a také ke zlepšení podmínek ve výzkumu a vývoji. Celkem je v programu k dispozici až 53 miliard eur.