Brusel chce pomoct státům s čerpáním strukturálních fondů

evropská komisařka pro regionální rozvoj Corina Cretuová a český premiér Bohuslav Sobotka; zdroj: Vláda ČR.

Evropská komise se rozhodla podat pomocnou ruku státům, kterým se nedaří čerpat prostředky z evropských strukturálních fondů. Brusel chce osmi zemím, mezi něž patří i Česká republika, poradit, jak zachránit co nejvíce peněz v dobíhajícím období, a zároveň nedopustit, aby se situace opakovala i v novém programovém období 2014-2020.

V programovém období 2014-2020 budou mít členské státy EU možnost získat více než 351 miliard eur. Evropská komise nechce riskovat, že některé z nich zůstanou nevyužity, a hodlá proto na investice lépe dohlížet.

Aby se neopakovala situace z období 2007-2013, kdy už je jasné, že některé státy nezvládnou využít celou svou přidělenou obálku, rozhodl se Brusel zřídit zvláštní pracovní skupinu. Kromě čerpání v novém období se bude tým odborníků soustředit i na záchranu prostředků z minulé „sedmiletky“.

„Nechci opět slyšet, že malé a střední podniky ztratily zájem o naši podporu kvůli zdlouhavé a komplikované byrokracii. Touto skupinou na vysoké úrovni chci zajistit, aby členské státy mohly plně využít zjednodušujících opatření stanovených v nových předpisech,“ uvedla k tomu na dnešním setkání ministrů odpovědných za politiku soudržnosti Corina Cretuová.

Skupinu vede bývalý místopředseda Komise Siim Kallas a její pozornost se upíná na několik priorit. Mezi ně v první řadě patří zjednodušení dostupnosti financování pro malé a střední podniky, boj proti nadměrným a zbytečným administrativním překážkám, například při výběru projektů, zjednodušení postupů pro proplácení nákladů či větší využívání online platforem.

Kallasův tým se nyní věnuje skupině zemí, která podprůměrně čerpá evropské prostředky. Mezi osm zemí patří vedle Bulharska, Chorvatska, Itálie, Maďarska, Rumunska, Slovenska a Slovinska i Česká republika.

Česká republika v roce 2013 nezvládla využít 12 miliard korun a o rok později 9 miliard. V programovém období 2007-2013 lze vyčerpat více než 700 miliard korun, poslední příležitost je v tomto roce.

Autor: Lucie Bednárová