Brabec: Ztráta v dotačním programu Životní prostředí klesne o deset miliard

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: dan.

Očekávaná ztráta peněz z Operačního programu Životní prostředí (OP ŽP) by se měla snížit o deset miliard korun. Letos by měla klesnout ze zhruba 14 miliard korun na méně než devět miliard a příští rok z pěti miliard na nulu, uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec.

Operační program Životní prostředí patřil k nejvíce rizikovým programům. První odhady celkových ztrát přesahovaly v letech 2013 až 2015 více než 25 miliard korun. 

„To, co je neméně důležité, je pokusit se zachránit, co se dá. V Operačním programu Životní prostředí je také rychlá příprava na příští roky, protože tady máme další finanční prostředky, které přijdou z Evropské unie. Je strašně důležité neopakovat chybu, která se stala v minulosti. To znamená, že už na začátku se nabralo zpoždění,“ řekl premiér Bohuslav Sobotka. 

Zákon EIA čeká novela 

Premiér s ministrem jednali také o malé „dočasné“ novele zákona EIA, tedy o posuzování vlivu staveb na životní prostředí. Sobotka upozornil, že v minulých měsících bylo ohroženo čerpání až sta miliard korun zejména v oblasti dopravních staveb.  

Celý článek najdete na webu E15.cz.