Jak se evropské fondy podepsaly na českých regionech? Server EURACTIV.cz ve spolupráci s Hospodářskými novinami připravil sérii příběhů ze všech českých krajů.
Česko díky členství v Evropské unii bohatne. Dokazují to ekonomické studie, analýzy i zvyšující se kvalita života v zemi. Svůj podíl na tom má nejen přístup Česka k jednotnému unijnímu trhu, ale také evropské fondy, ze kterých míří do českých regionů miliony korun.
Způsob, jakým Česko peníze z fondů využije, je v rukou místních úřadů a samotných žadatelů o dotace. Pozitivní příklady lze najít v každém kraji.
Magazín Prosperující Česko původně vyšel v Hospodářských novinách v rámci projektu Proměny českých regionů, který společně realizují EURACTIV.cz a vydavatelství Economia s podporou Evropské komise.
-
Věra Jourová: Současná krize je velkým testem solidarity a spolupráce mezi členskými státy EU
Česko může očekávat finanční pomoc ve výši téměř jednoho bilionu korun, jež zamíří na pomoc různým odvětvím hospodářství, píše v komentáři místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová.
-
Česko míří do evropského klubu bohatých
Za více než polovinou veřejných investic v Česku stojí peníze z rozpočtu Evropské unie. Ať už jde o nové silnice, nádraží, školy nebo rekonstruovaná náměstí, většinu z nich zdobí destička informující o tom, že projekt obdržel finanční podporu z evropských fondů.
-
Záchranáři bez hranic. Češi a Němci pomáhají lidem v nouzi společně
Čeští záchranáři z pohraničních regionů jsou nyní připraveni zasahovat nejen na území České republiky, ale i v sousedním Německu. Umožnil jim to evropský projekt, v rámci kterého proběhla společná cvičení v teoretických i reálných situacích.
-
Do klášterů v Českém Krumlově se po rozsáhlé rekonstrukci vrací život
Romantické centrum Českého Krumlova získalo před 10 lety prostřednictvím evropských dotací nový kabát a otevřelo se tak místním, tuzemským i zahraničním návštěvníkům. Dominantou se stala revitalizace klášterního areálu.
-
Z dotací buduje tůně a sází stromy. Krajina s jeho otiskem dnes láká fotografy z celého světa
Ekologický zemědělec a učitel na Mendelově univerzitě v Brně Petr Marada z jihomoravských Šardic mění krajinu kolem sebe. S finanční pomocí z evropských fondů vytvořil mokřady, tůně i aleje stromů. Dnes je tzv. Moravské Toskánsko rájem českých i zahraničních fotografů.
-
Kotlíkové dotace jsou v Moravskoslezském kraji hit, čistší ovzduší ale nezaručí
Moravskoslezský kraj se jako uhelný region dlouhodobě potýkal a stále potýká se znečištěným ovzduším. Příčinu však nelze hledat pouze na straně průmyslových podniků, svůj díl viny nesou také domácnosti. Motivovat je k výměně starých kotlů na tuhá paliva za moderní …
-
Olomoucký kraj trápí obchod s chudobou. S kvalitou sociálních služeb pomáhají fondy EU
Nedostatek bytů či předluženost obyvatel představují problémy, se kterými se potýkají v Olomouckém kraji. Do služeb sociální prevence putují i peníze z EU, řada projektů zajišťuje například chod azylových domů.
-
Děti z vyloučených lokalit se hůř učí. Projekt ústecké univerzity se to pokusil změnit
Chudobou či sociálním vyloučením v Česku trpí nezanedbatelné číslo populace. V Ústeckém kraji vznikl projekt, který si vzal za cíl zlepšit vzdělávání žáků z takového prostředí. V budoucnu by se pak mohl rozšířit i do dalších regionů, nejen těch postižených.
-
Nedostatek vody se týká všech. Na severu Čech ukazují, jak může pomoci EU
Nedostatek kvalitní pitné vody se v posledních letech stává problémem prakticky ve všech regionech České republiky. Nejinak je tomu v Libereckém kraji, konkrétně pak v oblasti Frýdlantského výběžku.
-
Do roku 2025 má být pražské MHD zcela bez bariér
Před 30 lety v Praze nejezdily žádné bezbariérové spoje. Dnes jsou tři čtvrtiny autobusů a tramvají nízkopodlažních a podobný je i poměr stanic metra s výtahy či plošinami pro vozíčkáře. Pražská MHD má ale stále co dohánět.
-
Contipro už 30 let vyrábí „zázračnou“ kyselinu, která hojí rány a ničí vrásky. Firmě pomohly i evropské programy
České Contipro dodává kyselinu hyaluronovou největším kosmetickým a farmaceutickým firmám světa. Její výrobu kombinuje i s nanotechnologiemi. Firma vytvořila třeba přístroj, který dokáže z nanovláken kyseliny a dalších látek vytvořit 3D objekty využívané v medicíně.
-
Hradecká univerzita se snaží vyvinout lék na Alzheimerovu chorobu. Na projekt získala 130 milionů korun z EU
Je to projekt s velkými ambicemi: najít cestu k novým lékům na těžké neurodegenerativní nemoci, jako jsou například Alzheimerova nebo Parkinsonova choroba a s nimi související poruchy.
-
Infografika: Evropské fondy podpořily modernizaci dálnice D1 na Vysočině
Bezpečnější, odolnější, rychlejší, komfortnější a méně hlučná. Právě taková by měla být nejvytíženější, nejstarší a nejdelší dálnice v Česku po dokončení právě probíhající modernizace.
-
Cyklostezka propojuje Karlovy Vary s Bavorskem. Klíčový úsek byl vybudován z evropských peněz
Cyklostezka Ohře neboli národní cyklotrasa číslo 6 vznikala postupně od roku 2000. Od Slapan na hranicích s Bavorskem, kde se napojuje na Valdštejnovu trasu z Waldsassenu, provází cyklisty celým Karlovarským krajem až do Kadaně na Ústecku.
-
Česko se může chlubit supermoderním ústavem duševního zdraví. Stát ale nechce platit jeho provoz
Klecanech u Prahy funguje jedno z nejmodernějších psychiatrických center v Evropě. V Národním ústavu duševního zdraví mají přístroje, které umí „zapnout a vypnout" části mozku odpovědné za duševní poruchy. Jako jediní mohou také léčit s využitím halucinogenních látek.
-
Projekt Velehrad: Obnovení poutního místa financovala EU
Projekt „Velehrad − centrum kulturního dialogu západní a východní Evropy" za více než 300 milionů korun trval sedm let. Dnes je z poutního místa u Uherského Hradiště multifunkční kulturní centrum.