Prosperující Česko

© Pixabay

Každá krize je příležitostí ke změně. Evropa už několikrát dokázala, že se umí poučit a odrazit ode dna. Naděje tkví v chytrých investicích, které povedou k modernizaci ekonomiky a k opětovnému nastartování hospodářského růstu.

Česko má rozhodně na čem stavět. Za posledních deset let zde vyrostla technologická centra, dopravní síť se zlepšila a země se začala zbavovat „špinavých“ zdrojů energie. Českými městy se již prohání elektrické autobusy, laboratoře produkují užitečné technologie a i v těch nejodlehlejších regionech vzkvétají kulturní projekty. Pandemie a s ní spojená krize nesmí rozvoj Česka zastavit ani zpomalit. Právě naopak. Nyní je na čase přidat do kroku.

Kde ale peníze na chytré investice vzít? Trn z paty nám vytáhnou naši nejbližší partneři. Evropská unie od samého počátku pandemie připravuje plán ekonomického oživení, který je nyní třeba přetavit v realitu. Česko je jeho spoluautorem a musí se postarat o to, aby nepřišel vniveč. Co konkrétního chceme s podporou Evropské unie vybudovat? Jaké plány se rýsují v těch nejbohatších i nejchudších českých regionech? Co děláme pro to, abychom se stali centrem inovací, a nikoliv evropskou montovnou?

Magazín Prosperující Česko původně vyšel v Hospodářských novinách v rámci projektu Proměny českých regionů, který společně realizují EURACTIV.cz a vydavatelství Economia s podporou Evropské komise.

Stáhnout v PDF