Česká ekonomika se začíná po úderu pandemie covid-19 pomalu stavět na nohy. Zpátky do formy jí může pomoci národní plán obnovy financovaný z nového evropského Nástroje na podporu oživení a odolnosti. Co vlastně český plán obnovy obsahuje? Server EURACTIV.cz přináší sérii článků, které představí jeho hlavní body a iniciativy.
-
Více školek, více domovů pro seniory. Jejich výstavbu v ČR podpoří plán obnovy
Pokrizový fond obnovy Evropské unie, ze kterého má do Česka připutovat asi 180 miliard korun na obnovu ekonomiky, není jen o ozelenění hospodářství a digitalizaci. Česko chce nemalou část investovat také do reformy a zkvalitnění sociálních služeb.
-
Klimatická změna zasáhla Česko. Plán obnovy pomůže řešit její dopady
Česko se již nyní potýká s klimatickou změnou. K jejím projevům patří pravidelné povodně i chřadnoucí lesy. Jak se na ni Česko připravuje? A jak mu s tím pomohou evropské peníze?
-
Plán obnovy podpoří i výzkum a vývoj. Univerzity chtějí zkoumat viry, firmy inovovat
Výzkum a vývoj v Česku už brzy „nakopnou“ mimořádné miliardy z evropského post-pandemického fondu obnovy. Podpory se dočkají univerzitní výzkum kardiovaskulárních nemocí, prohloubení spolupráce mezi vědci a podniky nebo inovace ve firmách.
-
Česko by už brzy mohlo fungovat na 5G sítích, peníze na to jsou
Mnoho domácností v ČR stále postrádá rychlý internet. Nyní se díky dalším dotacím z EU otevírá možnost výstavbu pokrytí vysokorychlostním internetem dokončit.
-
Sedmadvacítka: Do Česká míří peníze z fondu obnovy EU
Do Česka míří první miliardy z evropského fondu obnovy. Jaké projekty peníze podpoří? A kde o ně mohou lidé žádat? Sledujte další díl pořadu Sedmadvacítka.
-
Stavební řízení by se mohlo o dva roky zkrátit. Předpokládá to český plán obnovy
Komplikované stavební řízení je dlouhodobou bolístkou české ekonomiky. S novou legislativou a investicí z Národního plánu obnovy by se řízení mohlo zjednodušit a zkrátit. Doufají v to především čeští podnikatelé.
-
Česko vybuduje tisíce nových dobíječek pro elektromobily, zaplatí je EU
Evropa sází na bezemisní dopravu, zejména elektromobilitu. Slibuje si od ní čistší ovzduší, nižší emise a udržitelnou budoucnost dopravního sektoru. Česko by nemělo zůstat pozadu, EU proto v následujících pěti letech masivně investuje do výstavby tuzemské nabíjecí infrastruktury.
-
Česko neumí spořit energie. Pokud se polepší, pomůže domácnostem i klimatu
Nejlevnější energie je ta, která se vůbec nevyrobí a nespotřebuje. Takové pravidlo sice působí banálně, Česko má však problém jej dodržovat. Zemi se dlouhodobě nedaří plnit cíle v oblasti úspor energií, změnit by to mohly investice financované z evropského rozpočtu.
-
Fond obnovy pomůže Česku bojovat s rakovinou. Nad rozvojem eHealth visí otazník
Z nového evropského fondu doputuje na odolnost a modernizaci českého zdravotnictví nebo zdravotní výzkum až 20 miliard korun. Nebude to ale zadarmo, podmínkou jsou reformy.
-
Plán obnovy popožene Česko v boji proti korupci
Národní plán obnovy má pomoci vyvést českou ekonomiku z post-covidové krize. Součástí plánu jsou i reformy v oblasti boje proti korupci a justice. Kromě často zmiňované problematiky střetu zájmů obsahuje několik dalších opatření, která bude muset ČR přijmout. Jaká to jsou?
-
Oživení po pandemii potřebuje i kultura. Které projekty si sáhnou na peníze z plánu obnovy?
Kulturně-kreativní sektor je co do dopadů pandemie a restriktivních opatření jedním z nejvíce postižených. I proto do něj poputují finance z pokrizového fondu EU, tzv. fondu obnovy. Oproti původním plánům jich však bude méně. Jak chce Česko „oživit“ kulturu?
-
Roboti i 3D tiskárny. České školy učí nové digitální kompetence
Doba je digitální, jak ale ukázala pandemie koronaviru a rychlý přesun výuky do on-linového prostředí, digitální kompetence žáků a učitelů i vybavení škol mají své nedostatky. To by měly změnit nové osnovy a vybavení, které zafinancuje i pokrizový fond obnovy.
-
Digitalizované firmy jsou výkonnější a odolnější, s potřebnou modernizací jim pomůže národní plán obnovy
Pomoc českým firmám „digitálně dohnat“ západní konkurenci můžou peníze, které s sebou přináší post-pandemický fond obnovy. Finance samotné však nemusí být pro Česko všespásné, chybí zde totiž i digitální dovednosti zaměstnanců a zkušení odborníci.
-
Obnovitelné zdroje energie se v Česku vrací na výsluní, na jejich výstavbu přispěje EU
Uhelné elektrárny postupně dosluhují a nové bloky jaderných elektráren by měly spatřit světlo světa až v roce 2036. Čím se bude v Česku svítit a topit? Částečnou odpovědí jsou obnovitelné zdroje energie (OZE), které se po letech opět dostávají do popředí.
-
Podcast: Jak pomohou pokrizové miliardy z Bruselu běžným občanům?
Poslechněte si další epizodu podcastu Evropa zblízka s ekonomickým poradcem zastoupení Evropské komise v ČR Josefem Schwarzem o Národním plánu obnovy. Na co konkrétně peníze poputují? A mohou české problémy ohledně střetu zájmů zemi o miliardy připravit?
-
Cirkulární ekonomika dostane finanční injekci, počítá s tím národní plán obnovy
Přechod od lineární k cirkulární ekonomice nebude jednoduchý ani levný. Vyžaduje totiž investice do nových technologií a změny v chování celé společnosti. České republice s tím může pomoci národní plán obnovy financovaný z pokoronavirového fondu EU.
-
Do Česka míří miliardy z evropského fondu obnovy. Podpoří digitalizaci, čistou energetiku i boj s rakovinou
Ministři financí zemí EU posvětili český plán obnovy. Do tuzemska tak v následujících měsících může přitéct 7 miliard eur (zhruba 180 miliard korun). Peníze poputují do digitalizace státní správy i firem, do obnovitelných zdrojů energie nebo třeba do výstavby onkologického centra.