Každá země vyvážející do EU by měla dodržovat stejná pravidla a kritéria, která musejí plnit evropští zemědělci, píší v komentáři lidovečtí europoslanci.
Autory komentáře jsou Michaela Šojdrová, europoslankyně (KDU-ČSL, EPP), a Herbert Dorfmann, europoslanec a mluvčí poslaneckého klubu Evropské lidové strany (EPP) ve výboru pro zemědělství a rozvoj venkova.
Evropští zemědělci odvádějí skvělou práci při produkci kvalitních potravin a dodržují nejvyšší světové normy. S rostoucími nároky a zostřující se konkurencí je však farmaření stále náročnější.
Poslanci EPP naslouchají zemědělcům a hledají řešení, která ochrání naši produkci potravin. Naše vize je jednoduchá: Chceme naše zemědělství podporovat a rozvíjet, aby obstálo tváří v tvář výzvám.
Od roku 2005 přišla EU přibližně o třetinu svých zemědělských podniků. Podíl lidí zaměstnaných v zemědělství klesl z 6,4 % celkové zaměstnanosti v EU v roce 2005 na 4,2 % v roce 2020.
Zemědělci stárnou. V roce 2020 byl pouze jeden z deseti zemědělců mladší 40 let. Naléhavě potřebujeme, aby do odvětví vstoupili mladí lidé, kteří zajistí naši produkci potravin. V praxi to znamená řešit problémy spojené s dostupností půdy a financemi, podporovat poradenské služby, vzdělávání a odbornou přípravu, a zajistit provázanost místních, vnitrostátních a unijních opatření pro mladé zemědělce.
Pokud se naši konkurenti nebudou řídit stejnými pravidly jako my, budeme na konkurenčních globalizovaných trzích vystaveni tvrdým a nespravedlivým podmínkám.
Poslanecký klub EPP chce vyrovnat podmínky tím, že bude požadovat, aby každá země vyvážející do EU musela dodržovat stejná pravidla týkající se dobrých životních podmínek zvířat, používání pesticidů nebo jakákoli jiná kritéria, která jsme stanovili pro naše vlastní zemědělce. To je nejen spravedlivé pro nás, ale také dobré pro globální životní prostředí.
V budoucí společné zemědělské politice (SZP) budeme pokračovat ve zlepšování nástrojů cenové stability. Chceme také posílit postavení zemědělců na trhu. Úspěchem poslaneckého klubu EPP bylo přijetí vůbec první směrnice o boji proti nekalým obchodním praktikám v potravinových řetězcích a zajistíme, aby fungovala pro všechny evropské výrobce potravin.
Investice do nejmodernějších technologií a přístup k nim jsou nezbytné pro zachování konkurenceschopnosti evropského zemědělství na světovém trhu, udržení našich vysokých standardů a zajištění udržitelných výrobních metod v souladu s očekáváním společnosti. Díky výzkumu a inovacím můžeme snížit emise skleníkových plynů a dosáhnout lepších výsledků v mnoha dalších oblastech.
Využíváním nových technologií můžeme snížit náš dopad na životní prostředí, aniž bychom museli omezovat zemědělskou produkci. Zavedení precizního zemědělství a ekologických inovací zvýší produktivitu a minimalizuje ekologickou stopu. Vyzýváme k mnohem lepším a rychlejším schvalovacím postupům pro nové techniky a alternativy. Potřebujeme více investic do technologií a infrastruktury, systémů hospodaření s energií a dostupného, spolehlivého a rychlého internetu ve venkovských oblastech.
Jsme přesvědčeni, že rozhodování založené na vědeckých poznatcích, které umožňuje využití nových technologií, nabízí mnohem lepší způsoby, jak dosáhnout udržitelnějšího zemědělského odvětví, než čistě „ideologické“ přístupy, které vracejí čas. Například povolení používání nových šlechtitelských technik (NGT) v EU nejenže umožní zemědělcům produkovat plodiny, které vyžadují méně vstupů, jako je voda, hnojiva a pesticidy, ale povede také k investicím do výzkumu a vývoje a k vytváření pracovních míst v celé Evropě.
Od zemědělců nemůžeme očekávat, že s menší podporou dokáží vyrábět více. Víme, že trh často neocení vyšší výrobní náklady vyplývající z nových investic a udržitelnějších postupů. V konečném důsledku chceme dosáhnout nové shody ve společnosti. Chceme, aby spotřebitelé skutečně podporovali udržitelnější produkci potravin a odráželi to ve svém výběru v lokálních obchodech s potravinami.
Komentář byl publikován s podporou kanceláře europoslankyně Michaely Šojdrové (Evropská lidová strana). Všechny výstupy realizované v rámci této spolupráce jsou dostupné pod tímto odkazem. Podmínky spolupráce jsou uvedeny zde.