Způsobuje glyfosát rakovinu? Výsledky studií se neshodují, ČR se ale přiklonila k jeho omezení

© Shutterstock

Ministr zemědělství se rozhodl razantně zakročit proti nadměrnému používání glyfosátu. Zahrádkáři se ale zatím obávat nemusí, o svůj oblíbený Roundup nepřijdou.

Když Evropská unie loni rozhodovala o udělení licence pro glyfosát, Česká republika kontroverzní herbicid podpořila. Nyní ale sama jeho používání výrazně omezuje. Zemědělci jej už od 1. ledna nebudou moci používat před sklizní pro tzv. desfikaci, tedy urychlení dozrávání plodin a zvýšení podílu sušiny.

„Zákaz se bude vztahovat i na plošnou aplikaci těchto přípravků. To znamená, že je bude možné použít pouze cíleně v případech, kdy nebude možné použít jiný účinný postup. Jde o první z důležitých kroků, kterými chceme výrazně snížit používání glyfosátu,“ uvedl tento týden ministr zemědělství Miroslav Toman.

ČR tak otočila svou „glyfosátovou politiku“ po směru ekologických organizací a hlasu více než milionu Evropanů, kteří se v rámci Evropské občanské iniciativy vyjádřili pro úplný zákaz této látky.

Odhlasováno. Kontroverzní glyfosát se bude v EU používat dalších 5 let

Členské země dnes měly poslední příležitost k tomu, aby prodloužily licenci pro prodej glyfosátu, látky, která může mít neblahý vliv na lidské zdraví. Příležitosti využily, a to i přes odpor více než milionu občanů EU.

Zda je glyfosát skutečně rakovinotvorný, jak ochránci přírody tvrdí, není jasné. Vědci jsou totiž v této otázce nejednotní. Zatímco Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) a Světová zdravotnická organizace (WHO) obavy z glyfosátu nepotvrzují, řada amerických studií tvrdí, že látka může lidskému zdraví vážně ublížit.

V srpnu navíc soud v San Francisku rozhodl, že glyfosát přispěl ke vzniku rakoviny u DeWayne Johnsona, školníka, který s látkou přišel několikrát do přímého kontaktu při své práci. Používal totiž nejznámější volně dostupný prostředek proti plevelu s obsahem glyfosátu – Roundup, který se hojně prodává i v ČR.

Jak zjistil server EURACTIV.cz, rozhodnutí ministerstva zemědělství omezit glyfosát ale žádnou spojitost s rozhodnutím soudu nemá. Ani nezměnila názor na to, zda by měl být glyfosát v EU zakázán, či nikoli.

„ČR vystupovala proti zákazu používání této účinné látky a v této věci názor nezměnila,“ uvedl redakci tiskový mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý.

Podle jeho slov ministerstvo pouze reflektuje rozhodnutí EU, které sice prodlužuje licenci pro glyfosát, ale zároveň dává členským státům možnost omezit jeho nadužívání.

Polemika: Existuje plnohodnotná náhrada za glyfosát?

Členské země EU v listopadu prodloužily licenci pro prodej kontroverzního pesticidu glyfosát, který může mít neblahý vliv na lidské zdraví. Šlo by tuto látku něčím nahradit? Názory odborníků se různí, často ale poukazují na to, že glyfosát se nadužívá.

Ekologové chtějí zakázat glyfosát v parcích

Čeští ochranáři přírody rozhodnutí ministerstva vítají, podle Hnutí DUHA je ale nutné omezit glyfosát i v parcích a na soukromých zahradách.

„Budeme nadále žádat rozšíření zákazu i na aplikaci na veřejných prostranstvích, kde může toxický glyfosát zasáhnout například děti. Omezit je nutné také volný prodej přípravku pro neprofesionální používání,“ prohlásila expertka Hnutí DUHA Klára Kyralová.

Zákaz se totiž netýká přípravků, které běžné používají zahrádkáři. Podle informací Ekolistu se jich ale omezení glyfosátu přesto dotkne – oblíbený Roundup například nebude k sehnání v obchodním řetězci Albert, který v návaznosti na rozhodnutí ministerstva ohlásil jeho stažení z prodeje.

Proč ministerstvo glyfosát omezilo?

Prodloužení licence pro glyfosát loni podpořil bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL), ani on však nebyl nadměrnému používání glyfosátu nakloněn. Hovořil například o zákazu glyfosátu pro zahrádkáře-amatéry i o rizicích, která vyplývají z používání látky těsně přes sklizní. Žádné kroky však v rámci svého mandátu neučinil.

Rychlé rozhodnutí nového ministra Tomana tak zemědělce překvapilo. Předseda Zemědělského svazu Martin Pýcha pro ČTK uvedl, že ministerstvo se svazem plošný zákaz glyfosátu se svazem neprojednalo.

Český europoslanec Pavel Poc (ČSSD, S&D) redakci uvedl, že rozhodnutí ministra vychází z programu sociální demokracie v oblasti životního prostředí. Toman je totiž ministrem za ČSSD.

„Pod vedením lidoveckého ministra Jurečky mělo samozřejmě ministerstvo zemědělství jiný přístup a otázkami rizik vyplývajících z nepřiměřeného nebo nevhodného používání pesticidů se příliš nezabývalo,“ sdělil europoslanec, který je hlasitým kritikem glyfosátu.

Omezení glyfosátu Poc vítá podobně jako ekologické organizace. Zemědělci i ministerstvo zemědělství však dodávají, že používání glyfosátu se daří snižovat i bez jeho zakazování. Za posledních šest let se jedná až o 7% snížení.

Pesticidům EU nefandí

Ačkoli eurokomisař pro zemědělství Phil Hogan prodloužení licence pro glyfosát podpořil, Unie se snaží používání pesticidů postupně redukovat. Dokonce kvůli tomu přijala speciální směrnici o udržitelném používání pesticidů. Členské státy by podle ní měly  mít používání těchto látek pod kontrolou, tak aby nedocházelo ke kontaminaci potravin či podzemních vod.

Udržitelné používání pesticidů se snaží EU podporovat i prostřednictvím dotací. Zemědělci žádající o přímé platby například musejí hospodařit v souladu s evropskými předpisy, mezi kterými jsou i požadavky týkající se používání pesticidů.

Ze svého rozpočtu EU navíc financuje výzkum, jehož cílem je vyvinout bezpečné látky a technologie podporující růst plodin bez negativních dopadů na životní prostředí a lidské zdraví.