Zdražování masa EU nechystá. Redakce EURACTIV reaguje na zavádějící zprávu Parlamentních listů

© Shutterstock

Server Parlamentní listy včera informoval o tom, že „dle nového plánu Evropské unie by mělo zdražit maso“. Odkazoval se přitom na zprávu serveru EURACTIV.com.

Podle serveru EURACTIV.com skupina europoslanců z řad zelených a sociálních demokratů podpořila zprávu nizozemské neziskové organizace True Animal Protein Price Coalition (TAPP). Ta navrhuje zavedení vyšších cen pro masné výrobky a organizace ji představila během akce pořádané na půdě Evropského parlamentu dne 6. února.

Zpráva TAPP uvádí, že pokud mají ceny masa odpovídat nárokům spojeným s ochranou životního prostředí a životních podmínek zvířat, měly by se v případě hovězího masa zvýšit až o 4,7 eur za kilogram a u vepřového o 3,6 eur. Kuřecí by mělo podle zprávy zdražit o 1,7 eur.

Zpráva ale není předmětem jednání Evropského parlamentu a její výsledky nejsou součástí žádného legislativního návrhu. Skupina poslanců během akce mimo jednání Parlamentu pouze vyzvala k tomu, aby se EU ve svých plánech – konkrétně v Zelené dohodě pro Evropu a v nové unijní potravinové politice označované jako Farm to Fork Strategy (F2P) – věnovala i cenám masa.

Mezi poslanci z řad frakce Zelení/EFA, kteří se akce zúčastnili, byl mimo jiné nizozemský europoslanec Bas Eickhout. Podle něj spočívá problém v tom, že v současné době mají největší profit z masa obchodní řetězce, a nikoli zemědělci, kteří maso produkují. Právě to by EU podle jeho slov měla změnit tím, že přijde s novým cenovým systémem.

Parlamentní listy však s odvoláním na facebookový příspěvek Institutu 2080 uvedly, že: „Frakce Zelených (tam jsou čeští Piráti) a socialistů v Evropském parlamentu začaly projednávat klimatickou daň na maso, jejímž cílem je drasticky snížit jeho konzumaci v celé Unii.“

Jak ale argumentuje europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti, Zelení/EFA), frakce se takovým zdaněním masa nezabývá. „Skupina Zelení/Evropská svobodná aliance tato doporučení ani nikdy neprobírala. Jediným zdánlivě souvisejícím zařazeným na pořad jednání bylo označování vegetariánských potravin,“ vysvětlil český europoslanec.

Pokud by chtěla EU zavést „klimatickou daň na maso“ jak uvádí Institut 2080 a Parlamentní listy, musel by ji k tomu dát souhlas jak Evropský parlament, tak i všechny členské státy. O daňových otázkách totiž Rada členských států rozhoduje jednomyslně. „Z 27 států EU působí Zelení pouze ve čtyřech vládách – Švédsku, Finsku, Lucembursku a Rakousku – což má k zajištění jednomyslného souhlasu 27 zemí skutečně daleko,“ dodal Peksa.

Schválení ze strany Evropského parlamentu a členských států podléhá veškerá unijní legislativa. Pokud by se tedy na půdě europarlamentu nebo Komise objevila snaha o prosazení nového cenového systému, o kterém hovořil europoslanec Eickhout, musel by příslušnou legislativu schválit jak Evropský parlament, tak i Rada členských států. Žádný takový návrh ale v současné době neexistuje.