Závadné polské hovězí se dostalo i do Česka. Probíhají kontroly i unijní inspekce

© Pixabay

Kauza hovězího masa pocházejícího z nelegálních jatek určených k porážce nemocných krav zasáhla také Českou republiku. Podle Evropské komise se polské hovězí dostalo do čtrnácti států Unie. EU včera vyslala do Polska inspektory, kteří vyšetřují podrobnosti kauzy.

O kauze poprvé informovala TVN24 v reportáži o ilegální noční porážce nemocného dobytka na jatkách masokombinátu v Mazovském vojvodství. Agentura DPA pak informovala o tom, že na trh se dostalo asi 9,5 tuny masa, z toho třetina do zemí EU.

Podezřelé hovězí z Polska se dostalo do deseti zemí EU. Česku se vyhnulo

Do dalších zemí Evropské unie dorazilo hovězí z polských jatek, kde se zpracovávalo  maso z nemocných krav. Eurokomisař pro zdraví a bezpečnost potravin Andriukaitis vyzval k co nejrychlejšímu vyšetření případu.

Dle informací Evropské komise se nyní kauza týká třinácti zemí EU, které přišly do styku s pochybným masem. Kromě Polska se jedná o Českou republiku, Slovensko, Německo, Francii, Španělsko, Portugalsko, Estonsko, Finsko, Maďarsko, Lotyšsko, Litvu a Rumunsko.

V rámci České republiky polské hovězí doputovalo do Prahy, Varnsdorfu, Nového Bydžova a Kostelce nad Labem. Ministr zemědělství Miroslav Toman uvedl, že se v případě ČR jedná asi o 300 kg masa a vyzval občany k tomu, aby se polskému masu vyhnuli a raději upřednostnili českou produkci.

Více než stovka kilogramů masa se dostala ke spotřebitelům a do restaurací. Státní veterinární správa (SVS) upřesnila, že celkem 56 kilogramů se spotřebovalo v pražských restauracích a zbytek byl ve Varnsdorfu a Kostelci nad Labem prodán konečným spotřebitelům. Petr Majer ze SVS pak o víkendu sdělil ČTK, že polovina závadného masa, které se do ČR dostalo, se již vrátila zpět do Polska nebo byla zadržena ve skladu obchodníka.

Konzumace hovězího z nemocných krav může lidem způsobit vážné zdravotní problémy. Jde o otravy jídla se závažným průběhem, zánět mozkových blan, zánět kostí a kloubů nebo o těžkou formu sepse. Ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád uvedl, že maso nemusí být závadné, ale zpracovávalo se v závodech, kam šla i problematická zvířata.

Ministr Toman zdůraznil, že polskému systému veterinární kontroly nevěří, protože se informace od něj postupně měnily. Varšava totiž zpočátku opakovaně ujišťovala, že pochybné maso do ČR vyvezeno nebylo. Jeho polský protějšek Krzysztof Ardanowski pak tuto kauzu označuje za nahodilý případ poškozující pověst polských potravin.

Po jednání s polskou velvyslankyní Toman uvedl, že zvažuje zákaz dovozu polského hovězího masa do ČR. Ode dneška čeští veterináři intenzivně kontrolují kamiony s potravinami na hlavních silničních tazích v krajích sousedících s Polskem. Jedná se o Královehradecký, Pardubický, Liberecký a Moravskoslezský kraj.

Polsko pod tlakem unijní inspekce a ohrožení exportu

Včera do Polska přiletěli unijní inspektoři, kteří budou ve spolupráci s kriminalisty vyšetřovat podrobnosti kauzy včetně postupu polských úřadů v celé věci. Hlavní polský veterinář Pawel Niemczuk uvedl, že od devíti hodin probíhal audit inspektorů z Evropské komise. Inspekce potrvá týden, následné vypracování zprávy pak podle mluvčí EK zabere asi měsíc.

Důsledky skandálu se již projevily v podobě poklesu cen polského hovězího masa. Producenti by letos mohli v přepočtu na koruny přijít až o 3,6 miliardy, varoval podle agentury Reuters předseda sdružení chovatelů a producentů jatečního dobytka Jacek Zarzecki.

Dovoz z Polska zatím ještě žádná země nezastavila, mnohé jej však omezily. Polští producenti se obávají, že by probíhající inspekce EU mohla vést k zablokování vývozu polského masa do Unie. Jerzy Wierzbicki ze sdružení chovatelů a producentů jatečního dobytka uvedl, že na trhu je již teď zjevný pokles cen a neklid. Ministr zemědělství Krzysztof Ardanowski zdůrazňuje, že export je pro polské producenty nesmírně důležitý, a pokud by byl omezen či zakázán, Poláci nebudou schopni takové množství potravin zkonzumovat.