Zastropování dotací by nás mohlo zničit, říká ředitel zemědělského podniku

© Shutterstock

Zavedení limitu na evropské dotace pro farmáře by podle ředitele společnosti Zdobnice Josefa Duška mělo negativní vliv na zaměstnanost na českém venkově i na stav krajiny. Jeho zemědělský podnik by kvůli tomu musel výrazně omezit své podnikání.

Zastropování evropských dotací pro zemědělce by mělo nejhorší dopad na středně velké podniky, myslí si ředitel společnosti Zdobnice Josef Dušek. Pokud by prošel návrh Evropské komise, aby jedna farma dostala na přímých platbách maximálně 100 tisíc eur ročně, jeho podnik by musel propustit část ze svých 90 zaměstnanců.

„Díky dotacím jsme schopni udržet alespoň určitý standard mezd. Tvoří kolem 50 procent celkového objemu peněz na výplaty. V případě zastropování bychom museli zredukovat nákladnou živočišnou výrobu, která je náročná na lidskou práci,“ říká Dušek.

Právě živočišná výroba je podle něj velmi důležitá pro venkovské oblasti, protože vytváří zaměstnanost. V Česku se jí největší měrou věnují velké a střední podniky, jichž by se zastropování dotací dotklo nejvíce. To by v důsledku mohlo vést k odlivu lidí z venkova, upozorňuje Dušek.

Společnost Zdobnice hospodaří v podhůří Orlických hor, kde na rozdíl od jiných venkovských oblastí zatím nemají problém s úbytkem obyvatel. „Díky velké koncentraci průmyslu tady počet lidí spíše narůstá. A obecním úřadům v okolí se vcelku daří shánět pozemky, aby mohly stavět bytové domy pro nově příchozí,“ líčí ředitel Dušek.

Zemědělcům ale přítomnost průmyslových podniků poněkud komplikuje nábor zaměstnanců. „Zhruba 15 kilometrů od nás se nachází závod Škody Auto v Kvasinách. A automobilové společnosti samozřejmě nabízí vyšší mzdy než zemědělské podniky. Je to tedy neustálý boj,“ popisuje Dušek.

Mzdy by zvýšil nárůst výkupních cen

K růstu mezd v agrárním sektoru by podle něj mohlo přispět zvýšení výkupních cen za zemědělské komodity. „Cena za litr mléka se pohybuje kolem devíti korun, což je stejné jako před 10 lety. Obecně se v EU tyto ceny drží nízko a řeší se to dotacemi. Pokud ale nedojde ke změně, nikdy nebudeme schopni nabídnout konkurenceschopné mzdy.“ V Česku situaci zhoršuje i malé propojení mezi prvovýrobou, zpracovatelským průmyslem a odbytem. „Historicky došlo ke zpřetrhání těchto vazeb, což je pro nás oproti západnímu světu největší handicap. Nemáme proto takový vliv na výši cen za výkup zemědělských komodit a nemůžeme tímto způsobem získat víc peněz na mzdy,“ uvádí Dušek.

Přilákat nové lidi proto není pro společnost Zdobnice snadné. Pomáhají jí s tím ale byty pro zaměstnance. Ty „zdědila“ od Zemědělského družstva Zdobnice, po kterém v roce 1994 převzala hospodářskou činnost. „Jsem moc rád, že jsme tehdy byty neprodali. Bez nabídky bydlení bychom dnes pracovní sílu sháněli jen těžko,“ je přesvědčen Dušek.

Přilákat víc lidí na venkov by podle něj mohlo také lepší zázemí pro obyvatele. „Je potřeba, aby obecní úřady dokázaly udržet ve vesnicích společenský život. Měly by podporovat provozovatele obchůdků a restaurací, ale i spolky. Důležitou roli hraje rovněž dobrá dopravní obslužnost a dostupnost veřejné dopravy,“ myslí si Dušek.

Naopak podpora pro začínající zemědělce podle něj vyšší zaměstnanost na venkov nepřinese. „Drobní farmáři obvykle vytvářejí jen málo pracovních míst. Zmenšování stávající rozlohy u jednotlivých podniků tak rozhodně není cestou pro budoucnost českého zemědělství,“ říká Dušek.

Venkov bude do budoucna stále více zápasit také s problémem sucha. „Loňské sucho nás poměrně dost zasáhlo. I proto se pro jedno z našich hospodářství snažíme zajistit vlastní vrt, abychom měli dostatek vody pro dobytek. Zároveň budeme muset zvýšit na polích podíl krmných plodin a steliv pro dobytek, protože i s jejich nedostatkem se kvůli suchu potýkáme,“ líčí ředitel.

Limit dotací by mohl ohrozit i krajinu

Negativní vliv na zadržování vody v krajině by podle něj v důsledku mohlo mít i už zmíněné zastropování dotací. „Pokud bychom museli omezit živočišnou výrobu, ubylo by nám i množství statkového hnoje, který po navrácení do půdy pomáhá k vyšší absorpci vody,“ upozorňuje. I přesto, že se zastropování dotací obává, věří, že k němu nakonec nedojde. „Každý, kdo dělá v zemědělství, musí být optimista. Proto i já doufám, že politici nenechají dopadnout tvrdá opatření na české podniky, jež mají největší výměru v rámci Evropské unie, a že naše podnikání bude úspěšně pokračovat dál,“ říká Dušek.

Článek původně vyšel v magazínu Hospodářských novin Budoucnost venkova v rámci projektu Proměny českého zemědělství, který společně realizují EURACTIV.cz a vydavatelství Economia s podporou Evropské komise.