Začátek společného jednání druhého dne summitu se odkládá. Michel chce přesvědčit čisté plátce

© Shutterstock

Předseda Evropské rady Charles Michel dnes po dlouhých nočních jednáních o sedmiletém rozpočtu Evropské unie pokračuje v bilaterálních rozhovorech s lídry členských zemí. Zvláště kvůli trvajícím sporům okolo jeho celkové výše se prezidenti a premiéři shodují, že dohoda na rozpočtu pro období 2021 až 2027 zatím není reálná. Někteří hovoří o svolání další vrcholné schůzky.

Michel vedl se zástupci členských zemí přes noc separátní jednání, která skončila až po šesté hodině ráno. Začátek druhého dne summitu zatím odložil na neurčito, aby mohl ve schůzkách pokračovat. Podle několika diplomatů je jeho zásadním úkolem přesvědčit čtyři země usilující o snížení celkového objemu rozpočtu, aby slevily ze svých požadavků.

Michel se s lídry Nizozemska, Rakouska, Dánska a Švédska sešel dohromady s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Čtveřice zmíněných států zatím trvala na svém požadavku snížit rozpočet na jedno procento hrubého národního důchodu (HND) EU. Michelův návrh, který v tomto směru podporuje velká část ostatních zemí, počítá s výší 1,074 procenta, což je přibližně o 75 miliard eur více.

Jako nástroj pro vyjednávání by mohly Michelovi posloužit slevy z příspěvků, které chce čtveřice států spolu s Německem v rozpočtu zachovat. Michel však zatím nestanovil jejich výši, kterou chtějí dotčené země znát. Macron stejně jako většina lídrů zemí východního a jižního křídla EU přitom opakuje, že chce rabaty zrušit.

Na dalším odděleném jednání se sešla skupina označovaná jako přátelé koheze, do níž patří i visegrádské země včetně Česka. Ty pro změnu chtějí zvýšit částku, která je určená na fondy pro méně rozvinuté regiony. Premiér Andrej Babiš dnes navíc prohlásil, že Česko požaduje i větší pružnost v převádění peněz mezi jednotlivými fondy. Zatímco Michelův návrh ji zvyšuje z dosavadních pěti procent na deset, Praha by podle Babiše chtěla až 25 procent.

První den mimořádného summitu dohodu nepřinesl. Boj o peníze pokračuje

Noční jednání předsedů vlád skončilo patem. Lídři zemí EU se neshodují ani na objemu rozpočtu, ani na výši národních příspěvků.