Von der Leyenová: Maďarsko a Polsko by kvůli vládě práva neměly blokovat rozpočet, ale obrátit se na soud

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová © European Union 2020

Maďarsko a Polsko by měly přestat blokovat schválení sedmiletého rozpočtu a fondu krizové pomoci ekonomikám a spolehnout se, že jejich případné námitky vyřeší Soudní dvůr Evropské unie. Prohlásila to dnes předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v debatě s poslanci Evropského parlamentu.

Budapešť a Varšava odmítly schválit unijní víceletý rozpočet na roky 2021-2027 a fond obnovy, tedy bezprecedentní balík v celkové hodnotě přes 1,8 bilionu eur (téměř 50 bilionů korun). Nesouhlasí totiž se spojováním přístupu k evropským penězům s podmínkou dodržování principů právního státu v přijímající zemi. K zažehnání rozpočtové krize dnes vyzývali také europoslanci.

Podmínit čerpání peněz z unijní kasy dodržováním principů vlády práva se EU rozhodla na základě dohody členských zemí a EP ze začátku listopadu. Maďarsko a Polsko, s nimiž unijní instituce už několik let vedou řízení kvůli obavám z omezování nezávislosti justice či médií, označují podobu tzv. kondicionality za porušení unijních smluv a nechtějí s ní souhlasit. Německé předsednictví Rady EU v současnosti vyjednává s oběma zeměmi, za jakých podmínek by byly ochotny ustoupit.

The Capitals: Dejte evropskému rozpočtu zelenou. Tlak na Polsko a Maďarsko roste

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 

„Kdokoli bude mít pochybnosti, má jasnou volbu. Může se obrátit na Soudní dvůr Evropské unie, aby nová pravidla prověřil,“ vzkázala dnes do Budapešti a Varšavy šéfka unijní exekutivy. Žádná země podle ní nemusí mít obavy, že by byla podmínka namířena proti ní. Právě to tvrdí například maďarská vláda, podle níž hrozí, že Brusel na základě úpravy pozastaví výplaty peněz, když Budapešť nebude spolupracovat na některých sporných tématech.

„Bavíme se tu o prohřešcích vůči vládě práva, které ohrožují rozpočet EU, o ničem jiném. Je velmi těžké si představit, že by někdo v Evropě měl něco proti tomuto principu,“ podotkla von der Leyenová s tím, že okolnosti pozastavení výplaty peněz jsou jasně definovány. Patří mezi ně například nefunkční kontroly čerpání z fondů či závažné nedostatky ve vyšetřování a souzení případů podvodů či korupce při nakládání s evropskými penězi.

Stejně jako von der Leyenová naléhali na rychlé odblokování rozpočtu a fondu šéfové hlavních politických skupin v EP. Předseda nejsilnější lidovecké frakce Manfred Weber prohlásil, že Maďarsko a Polsko používají nepravdivé argumenty. Podle šéfky socialistů Iratxe Garcíaové je z nedávného průzkumu patrné, že spojení vlády práva a peněz podporuje i většina Maďarů a Poláků. Předseda liberálů Dacian Ciološ zase poznamenal, že si obě země „berou Evropany jako rukojmí“ a blokují čerpání peněz, které potřebují i lidé a firmy v Maďarsku a Polsku.

Viktor Orbán v dnešním rozhovoru s německým týdeníkem Die Zeit zopakoval svůj postoj a vyzval Německo, aby nyní spojení vlády práva s penězi z rozpočtu vypustilo. EU podle něj může o podmíněnosti jednat později, až bude celý balík peněz schválen.

Eurokomisař pro rozpočet Johannes Hahn prohlásil, že Brusel pracuje na řešení přijatelném pro všechny. To by podle něj nemělo spočívat ve změně podstaty nového pravidla, ale v dodatečné formulaci zajišťující jeho spravedlivý výklad.

Pokud se rozpočet na období 2021 až 2027 nepodaří schválit do konce roku, začne od ledna platit provizorium vycházející z rozpočtu letošního. V jeho rámci se však budou vyplácet pouze omezené fondy včetně zemědělských dotací či humanitární pomoci. Naproti tomu financování nových projektů z fondů soudržnosti, jejichž největším příjemcem je právě Polsko, bude pozastaveno.

Neustoupíme, zní z obou stran sporu o právní stát a rozpočet

Vlády řady zemí EU dávají v předvoji dnešní videokonference prezidentů a premiérů najevo, že nehodlají ustoupit požadavkům Maďarska a Polska ve sporu ohledně právního státu a unijního rozpočtu. Budapešť a Varšava opakují, že sedmiletý rozpočet EU spojený s fondem obnovy neschválí, pokud bude čerpání peněz podmíněno dodržováním principů vlády práva.