Vláda chce financovat program Antivirus z evropských fondů

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová © Vlada.cz

Evropská unie v dubnu uvolnila pravidla pro využívání peněz z unijních fondů. Česká vláda už ví, jak toho využije – část evropských peněz chce přepumpovat do programu Antivirus.

Česká republika má možnost využít dosud nevyplacené peníze z evropských fondů na boj proti koronavirové krizi. Dosud nebylo jasné, zda a jak česká vláda možnost využije, uvažovala zejména o posílení investic v dopravě či zdravotnictví. Z červencového jednání vládního kabinetu však vyplývá, že volné finance chce použít i na podporu programu Antivirus.

EU uvolnila pravidla pro využívání peněz z fondů v polovině března, kdy umožnila členským státům využít na řešení koronavirové krize hotovostní rezervy ze strukturálních fondů EU v hodnotě 37 miliard eur (990 miliard korun). Země si tak mohly ihned sáhnout na peníze, které jim sice byly přiděleny již dříve, avšak na jiné aktivity.

ČR hned v dubnu využila volnějších pravidel a prostředky z fondů přesunula do nově vytvořených dotačních programů COVID, které měly pomoci českým firmám přežít karanténní opatření. Programy spravovala Českomoravská záruční a rozvojová banka a podnikatelé o ně jevili hned v prvních hodinách od vyhlášení výzev obrovský zájem.

Koronavirus ohrožuje Evropu. Jak EU bojuje s pandemií?

Pomalá a nedostatečně koordinovaná. Právě taková byla podle české vlády odpověď Evropské unie na šířící se nákazu novým koronavirem. Je to skutečně tak? Server EURACTIV.cz připravil aktualizovaný přehled opatření, které EU v boji proti nebezpečnému onemocnění přijala.

Následně se EU rozhodla uvolnit pravidla tak, aby země mohly na řešení koronavirové krize využít veškeré zbývající peníze ze strukturálních fondů. V praxi to znamená, že evropské peníze původně určené například na výstavbu silnic mohou státy investovat do rozvoje malých a středních podniků. Tato možnost se členským státům otevřela 24. dubna.

„Evropská komise vyslyšela volání členských států po skutečně hmatatelné podpoře v době tak výrazné krize. Nová pravidla zohledňují požadavky České republiky a dalších států a umožní co nejlépe využít prostředky EU fondů při zvládání současné pandemie,“ komentovala tehdejší rozhodnutí EU ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. Slíbila přitom, že vládě předloží návrhy, jak volné prostředky z fondů EU využít.

6,4 miliardy korun na podporu zaměstnanosti

Využití „volných“ peněz z rozpočtu EU se dostalo na program vlády 27. července. Svým usnesením vláda schválila, že z dotačního programu určeného na podporu podnikání a inovací se 6,4 miliardy korun přesune do programu Zaměstnanost, a to na pokrytí programu Antivirus. Po jednání vlády o tom informovala ministryně Dostálová, přesnou částku upřesnil na dotaz redakce EURACTIV.cz mluvčí resortu Vilém Frček.

Samotné usnesení vlády ale k přesunu evropských peněz do programu Antivirus nestačí. Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV), které má program Antivirus na starosti, musí spolu s ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO) revidovat stávající dotační programy a informovat o tom Evropskou komisi. Právě MPO totiž mělo na starosti operační program Podnikání a inovace, ze kterého se finance mají odloupnout ve prospěch Antiviru.

Komise by mohla členským státům půjčit první peníze na kurzarbeit v září

Země Evropské unie by na konci prázdnin mohly začít těžit ze dvou částí společného balíčku krizové pomoci schváleného v reakci na koronavirový útlum ekonomik.

Antivirus je označovaný jako český „kurzarbeit“, tedy program na podporu zaměstnanosti. Z počátku financoval platy zaměstnanců v karanténě nebo těm, kteří nemohli pracovat kvůli uzavření podniků v časech karanténních opatření. Následně se rozšířil i na nepřímo zasažené firmy. Dne 1. července se program opět rozrostl, a to do podoby prominutí platby pojistného na sociální zabezpečení.

MPSV vyplatilo v rámci programu Antivirus 15 miliard korun. Pomoc v hodnotě 6,4 miliardy korun z evropských fondů by tak odpovídala více než polovině dosavadních výdajů MPSV na tento program.

Antivirus by měl trvat do konce srpna, vláda však zvažuje jeho prodloužení do konce roku. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová navíc nastínila plán na zavedení „dlouhodobého kurzarbeitu“. Ten by chránil pracovní místa v případě budoucích krizových situací.

Článek vyšel v rámci projektu Proměny českých regionů, který společně realizují EURACTIV.cz a vydavatelství Economia s podporou Evropské komise.