Ve středních Čechách jsou evropské fondy vidět na každém kroku

Zleva: Luděk Niedermayer, Robert Veselý, Aneta Zachová

Tento článek je součástí Special reportu: Evropské fondy ve Středočeském kraji

Objem peněz, které Evropská unie posílá do českých regionů, by se měl v budoucnu snížit. Může za to nejen odchod Velké Británie z EU, ale také fakt, že Česko rok od roku bohatne.

Zisk 741,3 miliardy korun. Právě taková je finanční bilance patnáctiletého členství Česka v Evropské unii. Většina peněz přišla do Česka díky tzv. kohezní politice EU, jejímž cílem je skrze evropské fondy pomáhat chudším členským státům a regionům dohánět své bohatší sousedy.

„Bez kohezní politiky by v EU nemohl fungovat volný trh a pohyb osob. Pokud by některé státy pořád bohatly, všichni lidé z chudších zemí by hledali svou budoucnost právě v těch bohatších státech,“ vysvětlil europoslanec za TOP 09 Luděk Niedermayer při příležitosti prosincové debaty o evropských fondech, kterou v Praze uspořádal server EURACTIV.cz ve spolupráci s vydavatelstvím Economia.

Přínos evropských fondů si Češi uvědomují. Vyplývá to z loňského průzkumu Eurobarometr, ve kterém 86 procent dotázaných uvedlo, že projekty financované z EU mají pozitivní dopad na jejich okolí.

Vliv evropských peněz na rozvoj regionů potvrzuje i hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová. „To, jak kraj využívá evropských dotací, je vidět doslova na každém kroku. Největší objem míří především do dopravní infrastruktury, tedy do oprav silnic 2. a 3. třídy. Ve velké míře jsou dotace využívány i v sociální oblasti, školství či zdravotnictví,“ upřesnila hejtmanka.

Zdroj dat: Eurostat, zdroj grafiky: Evropa v datech

V budoucnu hrozí škrty

S rokem 2020 končí stávající rozpočtové období EU, v Bruselu se proto nyní jedná o novém finančním rámci pro období 2021-2027. Dosud zveřejněné návrhy naznačují, že Česko by mělo mít v novém období k dispozici až o čtvrtinu peněz méně než v letech 2014-2020. Země totiž bohatne a na masivní finanční pomoc z evropských fondů postupem času ztrácí nárok.

„Dobře si uvědomujeme, že jde o velkou pomoc, která nebude trvat navěky,“ potvrdila Pokorná Jermanová s tím, že Středočeský kraj se na nové období intenzivně připravuje.

Bohatnutí Česka ale není jediným důvodem, proč by měl být v budoucnu rozpočet EU na kohezní politiku nižší než dosud. „Odchází jeden z velkých plátců do unijního rozpočtu, a to Velká Británie,“ podotkl během pražské debaty ředitel odboru koordinace evropských politik Úřadu vlády ČR Štěpán Černý. Zdůraznil však, že Česko se snaží přesvědčit své evropské partnery o tom, že finanční prostředky na regionální politiku by měly v následujícím období zůstat alespoň na stávající úrovni.

„Víceletý finanční rámec vyjednáme už skoro rok a půl. Zatímco na jedné straně jsou čistí plátci, kteří do rozpočtu platí více, než z něj berou, tak na druhé straně jsou takzvaní přátelé koheze, přičemž Česká republika se v této skupině snaží hrát vůdčí roli,“ prohlásil Černý.

Přátelé koheze se nechtějí vzdát evropských dotací. Šestnáctka států v Praze podepsala deklaraci

Evropská unie se stále nedohodla na podobě nového víceletého finančního rámce, podle kterého se plánují společné výdaje. Využít toho chce skupina 16 států, která plánuje na poslední chvíli společně zatlačit na zachování objemu financí v politice soudržnosti.

Europoslanec Niedermayer upozornil, že ochota bohatších členských států přispívat na rozvoj chudších regionů se postupem času snižuje i kvůli tomu, že jejich peníze občas mohou končit tam, kde nejsou potřeba. „Německý politik musí před svými voliči obhájit, že část peněz pošle do Česka nebo do Bulharska, protože je to správná věc,“ uvedl Niedermayer, který se domnívá, že situaci komplikuje údajné zneužívání evropských fondů v některých státech EU včetně Česka.

Česko premiantem v přípravách

Přestože čerpání evropských peněz je mnohdy nechvalně spojováno s kauzami, jako je Čapí hnízdo, podle Roberta Veselého z ministerstva pro místní rozvoj se Česku daří využívat evropské finance smysluplně.

„Evropská legislativa udává, do jakých oblastí může členský stát evropské peníze investovat. Nabídka je velmi pestrá a Česko patří mezi země, které se snaží čerpat ve všech oblastech umožněných legislativou,“ uvedl Veselý. Česko tak může z evropských fondů financovat jak dopravní infrastrukturu, tak i rozvoj malých a středních podniků, ochranu životního prostředí nebo podporu cestovního ruchu, kultury a řadu dalších projektů.

Dotace nejsou jen o cyklostezkách a předražených lavičkách, říká starostka Jeseníku

Když se peníze z Evropské unie využívají smysluplně, zvyšují životní úroveň obyvatel města, šetří jejich peněženky a zároveň dokáží přilákat turisty, říká v rozhovoru Zdeňka Blišťanová, starostka města Jeseník.

Co se týče následujícího programovacího období, Veselý během debaty zmínil, že Česko je podle Evropské komise na novou dotační etapu velmi dobře připraveno. Ministerstvo totiž již podrobně rozpracovalo Dohodu o partnerství, která je zastřešujícím dokumentem pro čerpání dotací z evropských fondů, ale také zaměření jednotlivých operačních programů, skrze které žadatelé dotace získávají.

S přípravou nezahálí ani krajské úřady. Ve Středočeském kraji například vznikla pracovní skupina, která má region připravit na blížící se změnu podmínek. Konkrétně střední Čechy se budou muset vypořádat s tím, že na projekty spolufinancované z evropských fondů budou muset přispívat ve větší míře než dosud. Jeho ekonomika totiž rok od roku posiluje a region se postupně staví „na vlastní nohy“.

Kohezní politika aneb Jak se EU podílí na rozvoji českých regionů

Evropská unie se prostřednictvím regionální politiky podílí na zvyšování životní úrovně napříč evropskými regiony. Jak se tato politika vyvíjela a jak by mohla vypadat v novém programovém období?

Článek původně vyšel v Pražském deníku v rámci projektu Proměny českých regionů, který společně realizují EURACTIV.cz a vydavatelství Economia s podporou Evropské komise