Systém povolování pesticidů se má zlepšit, vyzývá europarlament

© Pixabay

Evropská unie by měla zvolit šetrnější přístup v používání pesticidů. Posílit se má především ochrana lidského zdraví, a to hlavně u zranitelných skupin.

Evropský parlament dnes přijal závěrečnou zprávu svého zvláštního výboru pro otázky schvalování pesticidů (PEST). Zpráva obsahuje doporučení, jak zlepšit povolovací systém v zájmu ochrany zdraví lidí i ochrany přírody.

Evropská unie má už nyní nejpřísnější systém povolování pesticidů na světě, na čemž se europoslanci shodli během pondělní plenární debaty.

Kritici schválené zprávy tvrdí, že současná opatření jsou dostatečná, tudíž není nutné přistupovat k dalším pojistkám. To ale zastánci dokumentu odmítají, neboť cílem snahy je ochrana zdraví těch nejzranitelnějších skupin, jako jsou děti nebo těhotné ženy.

Bez pesticidů brambory neporostou. Chemii lze zatím jen těžko nahradit

Plochy pro pěstování brambor se neustále zmenšují. Rostlině nepomáhá ani snaha omezovat pesticidy, protože jejich nahrazení může mít negativní dopad na kvalitu i cenu brambor.

„Představte si, že máte nejlepší střechu ve městě, ale to neznamená, že vám neteče na půdu,“ vysvětlil ČTK europoslanec Pavel Poc (ČSSD, S&D), proč je nutné stávající opatření rozšířit. Doplnil, že současný systém má celou řadu nedostatků, zejména pak v transparentnosti.

„Systém neumožňuje včas zveřejnit studie, které předkládá průmysl při podání žádosti (o licenci – pozn.red.). To se ukázalo v případě schvalování glyfosátu, pochybnosti veřejnosti byly oprávněné,“ uvedl Poc, který se jako koordinátor sociálně-demokratické frakce v EP podílel na vzniku zprávy.

Způsobuje glyfosát rakovinu? Výsledky studií se neshodují, ČR se ale přiklonila k jeho omezení

Když Evropská unie loni rozhodovala o udělení licence pro glyfosát, Česká republika kontroverzní herbicid podpořila. Nyní ale sama jeho používání výrazně omezuje.

Prioritou je ochrana zdraví ohrožených skupin

Europoslanci ve svém souboru doporučení chtějí, aby veřejnost měla přístup ke všem vědeckým studiím, které výrobci pesticidů v žádosti o licence předkládají.

Na neexistenci dat o účinku některých chemických látek v reálných podmínkách upozornil i Poc. Dále podle něho chybí i podrobnější údaje o samotných postřicích. Zejména to, v jakém množství a kde jsou použity.

„Životní prostředí je často bráno jako věc druhotného významu bez ohledu na jasnou souvislost mezi stavem životního prostředí a našim vlastním zdravím,“ sdělil europoslanec.

EU zakáže pesticidy nebezpečné pro včely. Česko nesouhlasí, obává se ztráty cukrové řepy

Tři neonikotinoidní pesticidy, které jsou pro včely toxické, budou do konce roku v EU zcela zakázány, shodly se členské státy. Ohroženo je však kvůli tomu pěstování cukrové řepy v ČR, pro které se mořidla s těmito neonikotinoidy používají. 

Snažil se tak upozornit na to, že Evropská komise i členské státy mnohdy povolují pesticidy, které byly vyhodnoceny jako nebezpečné například pro některé populace ptáků. Proto by měl být kladen hlubší důraz na provázanost mezi životním prostředím a zdravím lidí.

Evropský parlament rovněž chce, aby také u schválených pesticidů byly sledovány dopady na lidské zdraví a aby výsledky tohoto výzkumu byly dostupné v celounijní databázi.

Eurokomisař zodpovědný za zdravotnickou problematiku Vytenis Andriukaitis uvedl, že hlavním cílem parlamentní zprávy je obnova důvěry v unijní schvalovací procesy.

Poslancům v pondělí 14. ledna řekl, že souhlasí s názorem výboru a nynější systém může být nadále zlepšován. Dále poslance ujistil, že stávající opatření týkající se pesticidů prochází revizí a že parlamentní zpráva bude cenným zdrojem informací.

Rozhodnutí o změně systému však čeká až na nové složení Evropské komise.

Vojtěch Kotecký: Velkopodnikový model českého zemědělství vážně poškozuje půdu

Velkofarma je pro většinu lidí v Česku synonymem devastace a často tomu tak skutečně je. Na druhou stranu se ale farmáři začínají zajímat o to, jak svou půdu lépe chránit, říká v rozhovoru pro EURACTIV.cz Vojtěch Kotecký.

Konec postřiků v blízkosti veřejných prostranství

Závěrečná zpráva dále doporučuje ukončit praxi, kdy jsou pesticidy používány jak v místech, která využívá široká veřejnost, tak zranitelné skupiny.

Jednat by se tak mělo například o parky a zahrady, ale i školky, školy či dětská hřiště.

Zlepšit by se však měl i přístup farmářů k bezpečnějším alternativám, jako jsou nechemické metody, anebo pesticidy, které představují nízké riziko ohrožení zdraví.