Stavební řízení by se mohlo o dva roky zkrátit. Předpokládá to český plán obnovy

© Pixabay

Tento článek je součástí Special reportu: Národní plán obnovy: Příležitost pro Česko

Komplikované stavební řízení je dlouhodobou bolístkou české ekonomiky. S novou legislativou a investicí z Národního plánu obnovy by se řízení mohlo zjednodušit a zkrátit. Doufají v to především čeští podnikatelé.

Současná průměrná doba získání stavebního povolení je 5,4 roku. Vyplývá to z informací Ministerstva pro místní rozvoj. Délka stavebního řízení v Česku tak patří k nejdelším na světě. Podle žebříčku Doing Business, který připravuje Světová banka, se Česko řadí na 157. místo ze 190 sledovaných zemí. Za pomalým tempem stojí složitá procesní řízení, zastaralé postupy a nedostatečná digitalizace.

Zdlouhavé stavební řízení vyčítala Česku i Evropská komise v rámci tzv. Evropského semestru, cyklu koordinace hospodářských politik zemí EU. Zrychlení stavebního řízení by totiž mohlo usnadnit život místním podnikatelům a zlepšit investiční prostředí v zemi.

Změnu by mohla přinést plánovaná reforma, která je součástí Národního plánu obnovy (NPO). České úřady si od ní slibují zrychlení stavebního řízení o dva roky. Alespoň to uvádějí v dokumentu, který by měl Česku odemknout přístup k 180 miliardám korun z evropského fondu obnovy (Next Generation EU). Na reformu stavebního řízení by měl tento nástroj přispět částkou 1,45 miliardy korun.

„Oblast stavebního řízení není v současné době plně digitalizována. Neexistuje jednotný systém a jednotné požadavky na funkčnost a vlastnosti systémů,“ upozorňuje dokument.

„Cílem je dosáhnout zjednodušení, zrychlení a zefektivnění procesů přípravy a povolování staveb. V rámci digitalizace se bude konkrétně jednat o využití většiny peněz na pořízení agendového informačního systému stavebního řízení, vybavení stavebních úřadů, migraci dat a další,“ popsal redakci tiskový mluvčí Ministerstva pro místní rozvoj Vilém Frček.

Plán obnovy počítá s tím, že reformu bude mít na starosti Ministerstvo pro místní rozvoj, případně nový Nejvyšší stavební úřad. Ten by měl zatím vzniknout právě v rámci ministerstva, Česko totiž bude mít od nového roku provizorní rozpočet, který vznik nového úřadu neumožňuje.

NPO přitom není jediným zdrojem investic, které by měly se zrychlením stavebního řízení pomoci. Další finance poputují do českých úřadů z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), který je financován ze strukturálních fondů EU.

Národní plán obnovy: Příležitost pro Česko

Česká ekonomika se začíná po úderu pandemie covid-19 pomalu stavět na nohy. Zpátky do formy jí může pomoci národní plán obnovy financovaný z nového evropského Nástroje na podporu oživení a odolnosti. Co vlastně český plán obnovy obsahuje? Server EURACTIV.cz přináší sérii článků, které představí jeho hlavní body a iniciativy. 

Nová databáze a rychlejší komunikace

Česko si díky investici z NPO bude moci pořídit „Informační systém stavebného řízení“, který dosud státní správě chyběl. Systém by měl umožnit českým úředníkům plně elektronickou komunikaci, veškeré dokumenty tak bude možné podávat on-line.

Další novinkou bude jednotná centrální databáze s analytickými podklady, které budou sloužit pro efektivnější územní plánování a rozhodování stavebních úřadů.

Zda se podaří zrychlit řízení o v plánu avizované roky, však zatím není jasné. Investice do elektronické komunikace či informačních systémů je totiž jenom část řešení komplexního problému.

„Samotná digitalizace bez nového nastavení procesu stavebního řízení a územního plánování proces pořizování stavebních povolení příliš zrychlit nemůže,“ upozornil Frček.

Česko přitom bude muset Evropské komisi doložit, že se situace zlepšila. Koncem roku 2025 bude totiž Komisi předkládat své statistiky z proběhlých stavebních řízení z let 2024 a 2025. Redakci to sdělilo Ministerstvo pro místní rozvoj.

České stavebnictví není v dobré kondici, chybí byty i dálnice. Mezi zeměmi EU si pohoršilo

České stavebnictví bylo v letošním prvním čtvrtletí s meziročním růstem o 2,4 procenta mezi 26 zeměmi EU na 20. místě, meziročně si tak podle dat Eurostatu pohoršilo o 13 míst.

Stavební zákon čekají další změny

Klíčovou roli bude mít nový stavební zákon, který však čeká novelizace a zřejmě i odklad účinnosti. Vyplývá to z koaliční smlouvy očekávané budoucí vlády koalice SPOLU, Pirátů a STAN. „Upravíme nový stavební zákon a jeho účinnost tak, aby bylo zajištěno rychlé, transparentní, digitální a občanovi blízké stavební řízení prostřednictvím Portálu stavebníka,“ píše se v jejich koaliční dohodě.

Významnou roli by přitom měli podle vznikající vládní koalice sehrát regionální aktéři, zejména pak místní samosprávy.

„Budeme usilovat o to, aby účinnost zákona byla odložena alespoň o osmnáct měsíců. To je minimální doba nezbytná pro to, aby byla současná podoba stavebního zákona upravena a zohlednila návrhy předkládané v předchozích měsících. Ty mají za cíl zmírnit negativní dopady stavebního zákona na funkčnost stavebního řízení, na lidi v regionech i na státní rozpočet, na něž jsme dlouhodobě upozorňovali,“ podotkl předseda Sdružení místních samospráv Stanislav Polčák (STAN).

Polčák dříve kritizoval zejména plánované přesunutí stavebních úřadů pod stát, z obcí pod 10 tisíc obyvatel by tak mohly úřady úplně vymizet. Podle Polčáka by to mohlo vést ke zhoršení dostupnosti služeb úřadů v regionech.

Budoucí vláda slibuje, že stavební úřady na místní úrovni zachová, zatímco specializovaný úřad bude řešit strategické a rozsáhlé stavby.

Otázkou však zůstává, zda další zásahy do legislativy nezpůsobí chaos a nejisté prostředí pro podnikatele. To by mohlo ohrozit nejen další výstavbu projektů, ale také schopnost Česka zkrátit stavební řízení v dohledné době.